اسید شویی فن کویل : خدمات سرویس + رعایت 6 نکته مهم در اسید شویی مبدل حرارتی

فن کویل ها یک بخش مهمی از سیستم های تهویه مورد استفاده در ساختمان های تجاری، مسکونی و … محسوب می شوند، که از دو بخش فن و کویل تشکیل شده اند. کویل های فن دار به مرور زمان و عدم توجه به سرویس های دوره ای، کویل های آن کم کم شروع به رسوب بستن می کند و باعث کند شدن کارکرد کلی دستگاه شده و سیستم شما گرما و سرمای مطلوبی را نخواهد داشت. به همین خاطر پیشنهاد می شود که برای جلوگیری از بروز مشکلات و آسیب های احتمالی به سرویس و نگهداری سیستم خود با استفاده از اسید شویی فن کویل بپردازید. در صورت عدم توجه به این نکته ممکن است دستگاه دچار مشکلاتی شود و نتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد که در چنین شرایطی به تعمیر فن کویل نیاز پیدا خواهید کرد.

پیشنهاد می شود اگر به دنبال تعمیرکار جهت اسید شویی fan coil هستی یا قصد داری خودت این کار را انجام دهی، برای کسب اطلاعات بیشتر تا پایان مطلب همراه ما باشید.

خدمات سرویس فن کویل شامل چه مواردی می شود؟

سرویس و نگهداری از فن کویل ها یک امر بسیار ضروری و مهم می باشد که باید هر فردی که از این سیستم های سرمایشی و گرمایشی استفاده می کند، بدان توجه کند. امروزه، افراد بسیاری هستند که سرویس و نگهداری از هر سیستمی را کاری بیهوده، الکی و دور ریختن پول خود می دانند.

اسید شویی فن کویل : خدمات سرویس + رعایت 6 نکته مهم در اسید شویی مبدل حرارتی

باید بگویم این فکر اشتباه است، زیرا با پرداختن به این کار، نه تنها پول خود را دور نمی ریزید، بلکه باعث کاهش هزینه های تعمیر دستگاه خود می شوید. زیرا با سرویس های دوره ای، مشکلات کوچک و ناچیز fan coil شما توسط تعمیرکار برطرف می شود و دیگر مجبور نخواهید بود هزینه های بالایی و هنگفتی را بابت تعمیر آن بپردازید.

 سرویس فن کویل شامل موارد زیر می شود:

 1. اسید شویی فن کویل
 2. شست و شوی فن بلوور
 3. تمیز کردن یونیت خارجی دستگاه
 4. بررسی سیم کشی های برق
 5. بررسی و کنترل شلنگ و شیرهای رفت و برگشتی آب
 6. بررسی و تمیز کردن یونیت داخلی fan coil
 7. بررسی و روغن کاری موتور الکتریکی دستگاه
 8. شستن اواپراتور با ماده مخصوص
 9. شست و شوی و از بین بردن گرفتگی لوله های درین  

اسید شویی فن کویل شامل چه مراحلی می شود؟

آیا می دانستید که آب در لوله های کویل فن دار همیشه در حال رفت و برگشت است و دارای املاح و رسوبات زیادی است و این رسوب ها و جرم های آب به مرور در لوله ها جمع شده و باعث مسدود شدن لوله ها می شوند و عملکرد دستگاه را دچار مشکل می کنند؟ برای پیشگیری از بروز چنین مشکلی، باید به اسید شویی کویل های فن دار بپردازید، تا با برطرف کردن این مشکل و با باز کردن راههای لوله، آب در لوله ها به خوبی جریان داشته باشد.

اسید شویی فن کویل از جمله اقداماتی است که در طی فرآیند سرویس های دوره ای انجام می شود. شست و شوی مداوم فن کویل ها با اسید، باعث افزایش بهره وری و انتقال حرارت دستگاه می شود.

اسید شویی فن کویل : خدمات سرویس + رعایت 6 نکته مهم در اسید شویی مبدل حرارتی

از کجا بفهمیم که فن کویل نیاز به اسید شویی دارد؟

یکی از راه های آسان برای اینکه متوجه شوید، مبدل حرارتی شما نیاز به اسید شویی دارد یا خیر، اندازه گیری دمای ورودی و خروجی مبدل است. اگر دمای خروجی و ورودی دستگاه تقریبا یکی بوده و هیچ تفاوتی باهم نداشته باشند، نشان می دهد که کویل رسوب بسته است و از انتقال حرارت جلوگیری می کند، آن موقع است که فن کویل شما نیاز به شست و شو و اسیدشویی دارد.

اسید شویی مبدل حرارتی (فن کویل) هر چند وقت یک بار باید انجام شود؟

اگر اسید مدت طولانی در داخل لوله ها بماند، به مرور باعث سوراخ شدن لوله ها می شود. البته لازم به ذکر است که برخی از تعمیرکاران مبتدی برای اسیدشویی لوله ها نمی دانند از چه اسیدی و چه مقدار استفاده کنند و اشتباهی اسید خالص را داخل لوله ها می ریزند، که این کار نه تنها باعث سوراخ شدن لوله ها، بلکه باعث از بین رفتن کویل های دستگاه می شود. کارشناسان و متخصصین توصیه می کنند، اسید شویی فن کویل سالی یک بار، آن هم توسط افراد متبحر و متخصص صورت گیرد.

اسید شویی فن کویل

چرا باید سرویس و اسید شویی فن کویل خود را به افراد متخصص بسپاریم؟

همان طور که می دانید، برای شست وشوی کویل و لولها باید از اسید استفاده شود و به دلیل خطرناک بودن این ماده، انجام این کار نیاز به تخصص دارد و هر کسی قادر به انجام آن نمی باشد. سرویس و اسید شویی فن کویل باید توسط سرویسکاران حرفه ای که تجربه و مهارت بالایی در این زمینه دارند، صورت گیرد.

این نکات در مورد نصب فن کویل نیز صدق می کنند.

اسید شویی فن کویل

زیرا تعمیرکار باید نوع و میزان اسید مورد استفاده را دانسته و تمام نکات مهمی را که باید قبل از اسید شویی بدان توجه شود، را به صورت اصولی و درست انجام دهد. عدم توجه به این موضوع و سپردن انجام این کار مهم به افراد آماتور و بی تجربه، علاوه بر خسارت مالی، خسارت جانی، آسیب های زیادی را برای دستگاه شما به وجود می آوردند.

توجه به نکات مهم در اسید شویی فن کویل

 1. کمک گرفتن از یک تعمیرکار حرفه ای و مجرب
 2. استفاده از ابزار و وسایل مخصوص اسید شویی
 3. استفاده از دستکش، عینک، ماسک و لباس مخصوص
 4. استفاده از اسید سولفامیک یا هیدرو کلریک
 5. هنگام اسید شویی باید از بسته بودن شیرهای کندانسور اطمینان حاصل نمایید.
 6. برای جلوگیری از آسیب دیدن لوله های مدار هنگام اسید شویی، در شیرها از کورکن استفاده کنید.

اهمیت هواگیری فن کویل

امروزه بسیاری از افراد به جای استفاده از سیستم های سرمایشی و گرمایشی به صورت جداگانه، از یک سیستم مرکزی به نام فن کویل استفاده می کنند که هر دو آپشن (گرمایش و سرمایش) را در بر دارد. همان طور که می دانید عمل سرمایش و گرمایش این دستگاه به وسیله کویل حرارتی صورت می گیرد، به همین دلیل سرویس و نگهداری از این سیستم های HVAC از اهمیت بالایی برخوردار است.

این سیستم های تهویه از دو بخش فن و کویل تشکیل شده است که هرکدام برای بهبود عملکرد دستگاه نقش به سزایی دارند. کاملا بدیهی است که اگر کویل های حرارتی دچار مشکل شوند، به طور حتم دستگاه گرمایش و سرمایش مطلوبی نخواهد داشت. یکی از مشکلات رایج و مرسوم این سیستم های تهویه، پر شدن هوا داخل coil ها است، که اگر به موقع این مشکل برطرف نشود باعث بروز مشکلاتی نظیر کاهش عملکرد دستگاه، نداشتن گرمایش و سرمایش مطلوب و … می شود، که شما باید به صورت دوره ای و هر چند وقت یکبار به هواگیری منبع کویلی خود بپردازید.

شستشوی فن کویل با اسید

هواگیری فن کویل به چه صورت انجام می شود؟

در مدل های قدیمی fan coil برای هواگیری دستگاه از یک پیچ که بر روی سیستم تعبیه شده بود، استفاده می کردند و شما می توانستید با چرخاندن آن تمام هوای داخل کویل را از سیستم خارج کنید. اما در مدل هایی جدید و به روز تر آن برای انجام این کار از شیر هواگیری استفاده می شود که شما می توانید به راحتی و بدون نیاز به تعمیرکار به هواگیری سیستم تهویه خود بپردازید. البته باید بگویم که محل قرارگیری این شیر در مدل های مختلف آن متفاوت می باشد. برای اینکه از جای دقیق شیر هواگیری باخبر شوید می توانید به دفترچه راهنمای آن مراجعه کرده و از محل قرارگیری تمام قطعات آن مطلع شوید.

اگر قصد گرفتن هوای منبع کویلی خود را دارید، در ابتدا باید محل قرارگیری پیچ یا شیر هواگیری را پیدا کرده و از جریان آب تا پیش از ورود به کویل مطمئن شوید. به طور مثال اگر از گرمایش آن بهره می برید، باید جریان آب گرم در پکیج خود را بررسی کنید که قطع نشده باشد، سپس به سراغ شیر رفته و آن را به آرامی باز کنید و اجازه می دهید تا تمام آب و هوای داخل دستگاه خارج شود، آن موقع می توانید شیر یا پیچ هواگیری را مجددا ببندید.

توجه داشته باشید که برخی از مدل های این سیستم تهویه سینی درین نداشته و هنگام هواگیری ممکن است یکم کثیف کاری شود. می توانید برای جلوگیری از این کار، از یک شلنگ استفاده کرده و جریان آن خارج شده از دستگاه را به محل دیگری انتقال دهید.

سرویس و نگهداری به موقع از فن کویل ها چه مزیت هایی به همراه دارد؟

احتمالاً یکی از اصلی ترین دغدغه های شما در زمان درخواست تعمیرکار به منظور سرویس و تعمیر فن کویل زمینی و سقفی، دریافت خدمات با بهترین شرایط ممکن است. البته گرچه این نکته، امری بسیار مهم تلقی می شود، با این وجود، بهره مندی از مزایای زیر با انجام تعمیر و نگهداری فن کویل ها از حساسیت نابجا در انتخاب تعمیرکار خواهد کاهید.

 • افزایش طول عمر دستگاه
 • پیشگیری از هزینه های سنگین تعمیر fan coil
 • کاهش هزینه های مصرف انرژی
 • پایین آمدن مصرف انرژی دستگاه
 • تنطیم درست و دقیق خروجی سیستم
 • تمیز شدن فیلترها

این دسته از خدمات را می توان هم زیر مجموعه تعمیر فن کویل سقفی و هم زیر مجموعه تعمیر فن کویل دیواری دانست.

فن کویل

هزینه اسید شویی فن کویل چقدر است؟

به دلیل تنوع در مدل های فن کویل، روش انتخابی جهت اسید شویی فن کویل نمی توان تا پیش از حضور سرویسکار در محل و بررسی دستگاه هزینه نهایی را تعیین کرد.

بهتر است اسید شویی فن کویل را هر چند وقت یکبار انجام دهیم؟

توصیه می شود که در سال حداقل یک بار فن کویل را به کمک افراد متخصص و باتجربه اسید شویی کنید.

چگونه بفهمیم که فن کویل به اسید شویی نیاز دارد؟

دمای ورودی و خروجی دستگاه را اندازه گیری کنید، اگر مشاهده کردید که تفاوتی بین دمای وارد شده و دمای خروجی وجود ندارد، در این شرایط می توان گفت فن کویل به اسید شویی نیاز دارد.

نتیجه گیری

همان طور که در این مطلب خواندید، سرویس و اسید شویی مبدل حرارتی یا همان fan coil توسط افراد متخصص و مجرب از اهمیت بالایی برخوردار است و از بروز مشکلات احتمالی دستگاه جلوگیری می کند. راگا سرد با سال ها تجربه و اعتبار در زمینه تعمیر و سرویس (اسید شویی فن کویل) و سایر سیستم های سرمایشی و گرمایشی، به صورت شبانه روزی و 24 ساعته آماده خدمات رسانی به شما عزیزان می باشد.

شما می توانید برای ثبت درخواست خود جهت اعزام تعمیرکار، با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید، تا همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن و با بهترین قیمت در محل مورد نظر حضور یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

avatar