تعمیر برد اینورتر کولر گازی: رفع خرابی برد اینورتر اسپلیت

امروزه استفاده از انواع سیستم های سرمایشی مانند کولر گازی یا اسپلیت بسیار باب شده است و بسیاری از افراد از کولر گازی های جدید یا همان کولر گازی اینورتر بهره می ببرند. کاملا بدیهی است که این نوع از دستگاه های خنک کننده هم مانند سایر سیستم ها با مشکلاتی مواجه شوند و به تعمیر و سرویس نیاز پیدا کنند. به همین خاطر قصد داریم در این مقاله درباره نحوه تعمیر برد اینورتر کولر گازی با شما صحبت کنیم.

در صورتی که جهت خنک سازی محیط اطراف خود از کولر گازی سامسونگ استفاده می کنید و دستگاهتان دچار نقص در عملکرد خود شده، می توانید با مراجعه به صفحه تعمیر کولر گازی گری از خدمات آن بهره مند شوید.

آشنایی با کولر گازی اینورتر و نحوه عملکرد آن

امروزه برای کاهش مصرف انرژی در سیستم های سرمایشی، دستگاه جدیدی به نام کولر گازی اینورتر طراحی و تولید می شوند که بیشتر افراد به دلیل پایین بودن مصرف انرِِژی جذب آن شده اند. این نوع از کولرها به عنوان دستگاه های خنک سازی کم مصرف شناخته شده اند. در این نوع از سیستم های تهویه به جای کمپرسورهای دور ثابت، کمپرسورهای دور متغیر تعبیه شده است.

در واقع اینوتر یک حالتی از کولرگازی است، که هنگام خاموش و روشن شدن دستگاه، مصرف برق را به کم ترین حالت ممکن می رساند. یعنی با کاهش دور کمپرسور از روشن و خاموش شدن متوالی کولر جلوگیری می کند و دمای مورد نیاز تنظیم شده را در حد مطلوب نگه می دارد.

تعمیر برد اینورتر اسپلیت

در کولر گازی های معمولی، زمانی که دما به حد معمول مورد نیاز که می رسد، ناگهان دستگاه خاموش می شود و کمپرسور از مدار خارج می گردد. زمانی که دمای محیط افزیش می یابد، ترموستات یونیت داخلی فرمان روشن شدن به کمپرسور را می دهد. کولر گازی اسپلیت معمولی برق بیشتری را نسبت به کولرهای inverter  را استفاده می کنند، که همین مسئله باعث نارضایتی بسیاری از کاربران می شود.

هر روشن و خاموش شدن دستگاه نیازمند استارت کمپرسور و افزایش آمپر و در نهایت موجب افزایش مصرف انرژی می شود. بنابراین، اینورتر این خاموش و روشن شدن و حداکثر کار کردن دستگاه را متعادل می سازد و باعث کاهش مصرف برق می شود.

در قسمت بعدی این مطلب می خواهیم درباره یکی از بخش های اصلی و اساسی اینورتر که برد کنترلی آن می باشد، بپردازیم. اما برای تعمیر برد اینوتر کولر گازی، لازم است با اجزای تشکیل دهنده آن آشنا شوید زیرا که شما را در زمینه سرویس اینوتر کمک بسیاری می کند. اگر شما هم جهت فراهم کردن هوای خنک محیط مجاور خود از کولر گازی های برند توشیبا استفاده می کنید، جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه تعمیرات کولر گازی توشیبا رجوع کنید.

تعمیر برد اینورتر کولر گازی

اجزای تشکیل دهنده برد اینورتر

برد اینورتر کولر اسپلیت از اجزا و قطعاتی خاصی ساخته شده است، که اگر یکی از آن ها دچار مشکل شود و آسیب ببینید عملکرد کلی دستگاه را تحت الشعاع خود قرار می دهد و باعث کاهش کارکرد و بازدهی کولر می شود. بدیهی است که هر تعمیرکار کولرگازی اینورتر شناخت کافی بر روی عملکرد اجزا و قطعات دستگاه داشته باشد که بتواند مشکل برد دستگاه را به راحتی برطرف سازد. ما قصد داریم در این قسمت به معرفی و شناخت این اجزا بپردازیم.

 • مدار تغذیه سوئیچینگ
 • مدار مرکزی کنترل کننده
 • مدار تنظیم دور کمپرسور
 • مدار قدرت ( زمان)
 • مدار FCM
 • مدار IPM
 • مدار تبدیل ولتاژ از AC به DC

چنانچه می خواهید اطلاعات دقیق تری در مورد نحوه عملکرد کولر اینورتر داشته باشید، می توانید به این منبع مراجعه کنید.

تعمیر برد اینوتر کولر گازی شامل چه مواردی می شود؟

تعمیرکاران برای تعمیر و نگهداری از این سیستم های تهویه، ابتدا به عیب یابی و یافتن مشکلات کولر می پردازند تا بتوانند به راحتی و در کوتاه ترین زمان عیوب سیستم سرمایشی را برطرف سازند.

عیب یابی اینوتر کولر گازی فرآیندی است که همیشه قبل از تعمیر دستگاه توسط سرویسکاران مجرب و با تجربه باید صورت گیرد. تعمیرکار بعد از یافتن عیوب و مشکلات کولر گازی، با دانش و تجربه خود و همچنین با استفاده از ابزار خاص و رعایت نکات ایمنی اقدام به تعمیر و سرویس دستگاه شما می کنند.

این خدمات برای تمامی کولرهای گازی قابل انجام است. برای مثال تعمیر برد اینورتر یکی از پر محاطب ترین خدمات تعمیرات کولر گازی های سامسونگ است.

تعمیر برد اینورتر کولر گازی

مجموعه ما خدمات مربوط به تعمیر برد اینورتر کولر گازی را در چه مناطقی ارائه می دهد؟

از آنجایی که فراهم کردن آسایش خاطر و رفاه شما عزیزان یکی از مهم ترین دغدغه های این مجموعه می باشد؛ به همین جهت تعمیرکاران ما به صورت نیروهای مستقر در تمام مناطق تهران و به صورت 24 ساعته آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند.

خرابی ها و مشکلات معمول و مرسوم برد اینورتر کولر گازی

به طور کلیٰ، برای شناخت بیشتر خرابی های این قسمت از دستگاه و درک بهتر این موضوع، قصد داریم تمام بلوک ها را بررسی کرده و روش عیب یابی و تعمیر برد اینوتر کولر گازی و هر قسمت از آن را به صورت مجزا توضیح دهیم.

1.  فیوز

همیشه اولین جایی که آسیب می بیند و از کار می افتد، فیوز است زیرا این قسمت از برد نسبت به سایر قطعات بیشتر در معرض خطر می باشد و ممکن است با جریان بیش از اندازه برق بسوزد. برای عیب یابی و بررسی فیوز شیشه ای، ابتدا توسط مولتی متر دو سر فیوز را به دو سر مولتی متر وصل می کنیم، اگر بوق زد یعنی دستگاه سالم است ولی اگر بوق نزد و هیچ علائمی از خود نشان نداد، یعنی فیوز سوخته و خراب شده است.  برای برطرف کردن این مشکلٰ، باید فیوز تعویض شود. فقط دقت کنید که عدد نامی آمپر آن مانند قبلی نه بیشتر و نه کمتر باشد.

2.  عدم کارکرد وریستور

در منبع تغذیه اگر ولتاِژ بیش از حد وارد مدار شود، وریستور می سوزد. روش عیب یابی بدین گونه است که با استفاده از مولتی متر این اتصالات را بررسی می کنیم که اگر بوق نزد دستگاه سالم است. اما اگر بوق زد، نشان می دهد که وریستور برد خراب شده است. برای برطرف سازی این مشکل، قطعه باید تعویض شود و ولتاژ آن مانند نوع قبلی باشد.

3. آی سی مدار تغذیه (IC switching)

آی سی ها در دو نوع 3 پایه و 4 پایه ساخته می شوند که در بعضی بردها قابل مشاهده است. دلیل خرابی این قسمت به این خاطر است، که اگر یک جریان کوتاه یا یک اتصال کوتاه در مدار داشته باشیم، آی سی مدار تغذیه می سوزد. برای تست ولتاِژ ابتدا آی سی را از برد جدا کرده و پایه منفی ولت را به پایه منفی مدار وصل می کنیم و پایه مثبت ولت را روی پایه مورد نظر قرار می دهیم. ولتاژ پایه 5 باید بالاتر از 200 و پایه 1و2 بالاتر از 110 باشد. تنها راه حل این مشکل، تعویض IC  است. فقط دقت داشته باشید که ترتیب پایه ها هنگام تعویض بهم نریزد.

4. دیود پل

این قسمت از برد، که در عیب یابی و تعمیر برد اینورتر کولر گازی مورد بررسی قرار می گیرد، از 4 دیود تشکیل شده است، که به دو صورت مجموعه ای و4 تایی در کنار هم قرار می گیرند. دیود به دلایل مختلفی از جمله، بالا بودن جریان برق، اتصالات کوتاه و باز بودن مدار خراب می شود و از کار می افتد.

برای تست کردن آن می توانید از اهمتر استفاده کنید که اگر بوق نزد قطعه سالم است ولی اگر بوق زد، دیود خراب شده است و باید تعویض گردد. فقط دقت کنید که هنگام تعویض، ابعاد فیزیکی و جریان کشی به درستی انجام شود.

5. اپتو کوپلر

 درصد سوختگی این قطعه در منبع تغذیه بالا است و با هیچ  وسیله اندازه گیری نمی توان آن را تست کرد و از صحت آن مطمئن شد. بنابراین تعمیرکاران با تجربه و دانش زمینه ای که در این حوزه دارند، خرابی و سالم بودن آن را تشخیص داده و در صورت آسیب دیدگی آن را تعویض می کنند.

تعمیر برد کنترل کولر گازی اینوتر

6.بلوک منبع تغذیه سوئیچینگ

خراب شدن بلوک تعذیه قسمت سوئیچینگ یکی دیگر از مشکلات رایج در برد اینورتر می باشد که در این صورت باید آن را در حات صدادار و بوق از روش تست اتصال کوتاه و با کمک مولتی متر مورد بررسی قرار دهیم. در چنین روشی در صورتی که بعد از اتصال مولتی متر صدای بوق را بشنویم، به معنای سالم بودن سیستم است اما اگر صدایی شنیده نشود یعنی دستگاه دچار مشکل شده و بلوک تغذیه آن سوخته است.

7.عدم عملکرد صحیح بلوک کنترل مرکزی

همانطور که از اسم آن مشخص است، این بخش وظیفه کنترل و فرمان دادن به دیگر اجزا و قطعات کولر گازی را بر عهده دارد. این بلوک شامل چند عدد المان الکترونیکی و یک میکروکنترلر می باشد و تمامی دستورات لازم جهت خنک سازی محیط و عملکرد دستگاه از این قسمت صادر می شود.

8.خرابی آی سی منبع تغذیه

آی سی سوئیچینگ یکی از اجزای به کار رفته در برد می باشد که مثل یک ترانزیستور کار می کند. این بخش ممکن است بر اثر اتصال کوتاه یا جریان زیاد بسوزد و دیگر نتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد. عیب یابی و تعمیر این قسمت دارای راه های بسیاری است که توصیه می کنیم آن را تنها به افراد متخصص و حرفه ای بسپارید.

9.خراب شدن بلوک IPM

می توان گفت که این بلوک یکی از بخش های اصلی و مهم در برد اینورتر کولر گازی به شمار می رود که وظیفه تامین ولتاژ و جریان مورد نیاز موتور مدار را بر عهده دارد. در صورت بروز خرابی در این بلوک باید به وسیله ولت متر مقدار برق وارد شده به ترانزیستور قدرت را اندازه گیری کنید و مطمئن شوید که DC-V 360 را نمایش می دهد. سپس به سراغ ولتاژ خروجی رفته و در نظر داشته باشید که عدد خروجی هر پایه آن باید حدود 120 ولت باشد.

تعمیر برد اینورتر کولر گازی

هزینه تعمیر برد اینورتر کولر گازی اسپلیت به چه عواملی بستگی دارد؟

محاسبه و هزینه تعمیر برد اینورتر کولر گازی به عوامل مختلفی بستگی دارد، که توسط کارشناسان بعد از فرآیند تعمیر و سرویس تعیین می شود، که در این قسمت از مطلب به معرفی آنها می پردازیم.

 1. نوع خرابی و سختی کار
 2. تعداد کولر گازی
 3. قطعات استفاده شده
 4. زمان صرف شده برای تعمیر

چرا باید سرویس و تعمیر برد کولر گازی اینورتر را به افراد متخصص بسپاریم؟

برد اینورتر کولر اسپلیت از اجزا و قطعات خاصی ساخته شده است، که سیستم پیچیده ای دارد و اگر یکی از کوچک ترین اجزای آن خراب شود، دستگاه شما به طور کلی از کار می افتد. به همین جهت تعمیر و نگهداری آن هم کاری سخت می باشد که حتما باید توسط افراد با تجربه و حرفه ای صورت گیرد.در صورتی که تعمیر و سرویس این سیستم های سرمایشی را به دست افراد مبتدی و آماتور بسپارید، آنها نه تنها مشکلات دستگاه شما را حل نمی کنند بلکه آسیب های بیشتری را به آن شما وارد می کنند. پس در نتیجه اگر می خواهید دستگاه شما به درستی تعمیر شود و مانند روز اول برایتان کار کند، پیشنهاد می شود که تعمیر برد اینورتر کولر گازی خود را به افراد کاربلد و متخصص بسپارید.

تعمیر و سرویس برد کولر گازی اینورتر همراه با گارانتی و بهترین قیمت به چه معناست؟

مجموعه ما که یکی از شرکت های گرید دار، با کادر حرفه ای و متخصص که همگی از مهارت و تجربه بالا در حوزه تعمیر و نگهداری تجهیزات تاسیساتی و سیستم های سرمایشی و گرمایشی برخوردار هستند و تمامی خدمات خود را با بهترین کیفیت، بهترین قیمت و ضمانت نامه به شما کاربران عزیر ارائه می دهند.

در صورتیکه به یک تعمیرکار و یک مرکز تخصصی و رسمی به منظور تعمیر برد اینورتر کولر گازی خود نیاز دارید، کافی است با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید و با خیالی آسوده آن را به ما بسپارید.

2 پاسخ به “تعمیر برد اینورتر کولر گازی: رفع خرابی برد اینورتر اسپلیت”

 1. علی اکبری گفت:

  تعمیر برد کولر گازی اینورتر چند ماه ضمانت داره یعنی اینکه اگه خراب بشه مجدد خودتون تعمیرش می کنید و اینکه شرایط ضمانتش چیه؟ ما چند ماه پیش دادیم برد اسپلیتمونو یکی تعمیر کرد مجدد خراب شد، الان می خوام بدونم که تعمیرات شما که گفتید با ضمانت شرایطش چیه؟

  • farhadgh1992 گفت:

   تعمیرات برد کولر گازی اینورتر توسط تهویه گستر راگا شامل 6 ماه ضمانت است. لازم به ذکر است آسیب های فیزیکی و همچنین آسیب های ناشی از نوسانات برق باعث خارج شدن دستگاه از شرایط گارانتی می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

avatar