تعمیر فن کویل سقفی (به صورت تخصصی و حرفه ای) + ضمانت و قیمت مصوب

آیا می دانید که سرویس و تعمیر فن کویل سقفی توسط افراد متخصص و حرفه ای چقدر می تواند بهتر و به صرفه از سپردن به دست افراد آماتور و غیر حرفه ای باشد؟

زیرا افراد حرفه ای به دلیل اینکه سال های زیادی را به طور مداوم به تعمیر و سرویس fan coil پرداخته اند، تجربه و مهارت بالایی را در این زمینه کسب کرده اند و می توانند به راحتی عیوب را ریشه یابی کرده و در کوتاه ترین زمان مشکلات دستگاه شما را به صورت اصولی و درست رفع کنند. اما اگر انجام این کار را به افراد بی تجربه و غیر حرفه ای بسپارید، علاوه بر افزایش هزینه های تعمیر و سرویس، خرابی ها و مشکلات سیستم شما را دو برابر می کنند.

لازم به ذکر است که اگر به تعمیرات سایر مدل های این سیستم سرمایشی نیاز دارید، می توانید به صفحه تعمیر فن کویل مراجعه کنید.

کمی درباره فن کویل سقفی!

فن کویل یکی از مهم ترین بخش های سیستم های تهویه (HVAC) محسوب می شود که در بسیاری از ساختمان های اداری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه های سرمایشی و گرمایشی از دو بخش فن و کویل، که کویل های آن معمولا از لوله های مسی ساخته می شود. fan coil از لحاظ محل نصب و نوع کاربری به چندین دسته تقسیم بندی می شود. در این مقاله قصد داریم به طور کامل و جامع درباره یکی از انواع آن و نحوه تعمیر فن کویل سقفی صحبت کنیم.

تعمیر فن کویل سقفی

نحوه عیب یابی فن کویل سقفی

عیب یابی فن کویل سقفی یکی از اقدامات مهمی است که باید از قبل از سرویس و تعمیر سیستم سرمایشی شما توسط تعمیرکاران ماهر صورت گیرد. در این مرحله از فرآیند تعمیر، سرویسکار با تجربه و مهارت خود تمام قسمت های سیستم شما را بررسی کرده و از سالم بودن و نبودن آن اطمینان حاصل می نماید و اگر با مشکلی مواجه شد، با دقت تمام و رعایت نکات اصولی، عیوب و مشکلات فن کویل شما را برطرف می سازد.

قصد داریم قبل از پرداختن به نحوه تعمیر فن کویل سقفی، با خرابی ها و مشکلات سیستم شما که هر روزه با آن ها دست و پنجه نرم می کنید و تبدیل به یکی از دغدغه های اصلی شما شده است، مراجعه کنیم.

مشکلات و خرابی های معمول و رایج (Fan coil)

عیوب دستگاهدلایل خرابیرفع عیوب
1. فن کویل در فصل زمستان و سرما، محیط را به خوبی گرم نمی کند.1. عدم کارکرد دیگ
2. افزایش حرارت و قطع بودن برق
3. از کار افتادن تایمر
4.تنظیم نادرست و غیر اصولی ترموستات
5. مشکل داشتن ترموستات سیستم
6. هوا داشتن داخل فن کویل
1. موتورخانه باید بررسی شود.
2. کنترل دما و ولتاژ بررسی و چک شوند.
3. تعویض تایمر
4. تنظیم مجدد ترموستات
5. تعویض یا تعمیر ترموستات فن کویل
6. هواگیری دستگاه
2. موتور دستگاه کار می کند اما جریان هوا ضعیف است.1. شل شدن چرخ در محور موتور
2. ممکن است چرخ فن در مسیر درستی حرکت نکند.
1. در این حالت می بایستی چرخ موتور را سفت و محکم کنیم.
2. اصلاح مسیر چرخ فن
3. fan coil سرمای مطلوبی در روزهای گرم تابستانی ندارد.1. قطع شدن برق
2. از کار ایستادن سیستم سرمایشی
3. خراب شدن تایمر دستگاه
4. بسته شدن شیر خودکار
5. عدم کارکرد پمپ آب
6. خراب شدن ترموستات 7. تنظیمات نادرست ترموستات
8. وجود نشتی در قسمت کویل ها و شیرها
9. محبوس شدن هوا در سیستم لوله کشی
1. بررسی برق دستگاه
2. چک کردن سیستم سرمایشی
3. تایمر مورد بررسی قرار گیرد.
4. در این جور مواقع باید ولتاژ و کنترل کننده بررسی و کنترل شوند.
5. تعویض پمپ آب
6. تعویض ترموستات
7. تنظیم مجدد ترموستات
8. برطرف کردن نشتی توسط تعمیرکاران حرفه ای
9. هوا گیری سیستم لوله کشی
4. خراب شدن موتور fan coil و قطع شدن جریان هوا1. شل شدن قطعات و اتصالات آن یا مشکل در سیسم کشی سیستم
2. وجود خطا در مدار کنترل کننده
3. خاموش بودن سوئیچ های مجزا کننده که خبر از خراب بودن تایمر می دهد.
4. افزایش دمای ترموستات
1. بررسی سیم کشی های برق و محکم کردن اتصالات
2. رفع مشکل در مدار الکتریکی
3. تعویض تایمر
4. ریست کردن سیستم
5. ضعیف بودن هوادهی کویل فن دار1. کثیف بودن فیلتر
2. گرفتکی خروجی دستگاه
3. چرخش نادرست فن
1. تعویض فیلتر هوا
2. بررسی مقاومت هوا
3. تغییر جهت فن کویل
در صورتی که با یکی از مشکلات فوق مواجه شدید، کافی است با یکی از شماره تلفن های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید، تا همکاران ما در کوتاه ترین زمان مشکلات دستگاه شما را برطرف سازند.
فن کویل مدل سقفی

فن کویل سقفی چه زمان هایی به تعمیر نیاز دارد؟

همان طور که می دانید، هر سیستمی زمانی که عملکرد مناسبی نداشته باشد و به درستی کار نکند به تعمیر و نگهداری نیاز پیدا می کند. این نوع از سیستم های سرمایشی هم مانند سایر دستگاه ها بنا به دلایل مختلفی مانند تمام شدن عمر مفید دستگاه، عدم توجه به سرویس های دوره ای و نگهداری نادرست از سیستم به تعمیر و نگهداری ضرورت پیدا می کند.

لازم است بدانید که تعمیرات فن کویل سقفی و دیگر انواع آن به تخصص و مهارت بالا نیاز دارد و باید توسط متخصصین تاسیساتی و سرویسکاران مجرب صورت گیرد. توصیه ما به شما این است که اگر می خواهید دستگاه شما به درستی سرویس و تعمیر شود، برای انجام این کار از مراکز تخصصی و معتبر کمک بگیرید. با تعمیر به موقع fan coil از بروز مشکلات احتمالی و آسیب های بیشتر به دستگاه جلوگیری می کنید.

هزینه تعمیرات فن کویل سقفی

همانطور که در بخش بالا اشاره شد، تعمیرکاران فن کویل طی تجربیات خود در پروسه تعمیر این سیستم ها با برخی مشکلات رایج مواجه می شوند. در جدول زیر هزینه رفع بعضی از خرابی های معمول در فن کویل های سقفی آورده شده است که شامل موارد زیر می شود. در نظر داشته باشید که قیمت های درج شده تنها برای دستمزد و اجرت تعمیرکار می باشد و در صورت نیاز به خرید قطعات به طور مجزا و براساس قیمت روز بازر محاسبه می گردد.

خرابی های رایج در فن کویل سقفیهزینه تعمیر و رفع مشکلات فن کویل
تعمیر یا تعویض ترموستات120000 تومان
شست وشو فیلتر120000 تومان
انجام تنظیمات موتور(بدون نیاز به باز کردن و خارج کردن موتور)150000 تومان
بالانس کردن فن دستگاه150000 تومان
رفع قطعی برق سیستم120000 تومان
رفع نشتی در قسمت کویل200000_400000 تومان
تعمیر یا تعویض موتور(در صورت نیاز به باز کردن موتور و نصب مجدد آن)450000 تومان
جدول هزینه های حاصل از تعمیرات فن کویل سقفی
تعمیرات فن کویل های سقفی

در مجموعه ما چه خدماتی از تعمیر فن کویل سقفی ارائه می شود؟

 • عیب یابی و رفع عیوب سیستم
 • هواگیری و اسیدشویی fan coil
 • راه اندازی گرمایش و سرمایش دستگاه
 • برطرف کردن مشکلات برد سیستم
 • رفع کدهای خطا
 • تست موتور فن کویل
 • لوله کشی سیستم های سرمایشی
 • نصب و راه اندازی دستگاه

فن کویل سقفی شما چه زمان هایی به سرویس نیاز دارد؟

امروزه برخی از افراد سرویس و نگهداری سیستم های سرمایشی و گرمایشی را کاری بیهوده و دور ریختن پول خود می دانند. اما باید بگویم که این کار اصلا بیهوده نبوده و برخلاف هزینه بر بودن، از هزینه های بالا و هنگفت تعمیر دستگاه جلوگیری می کند. بسیاری از کسانی که از fan coil جهت خنک کردن و گرم کردن منازل و اداره خود استفاده می کنند، هنوز هم نمی دانند که فن کویل هم مانند سایر دستگاه ها مانند پکیج، کولرهای گازی و … نیاز به سرویس های دوره ای و نگهداری دارند.

اعزام تعمیرکار فن کویل سقفی

سرویس فن کویل سقفی توسط مجموعه ما شامل چه مواردی می شود؟

 • شست و شو و اسیدشویی لوله های کویل
 • تمیز کردن یا تعویض فیلترها
 • هواگیری دستگاه
 • بررسی لوله های خروجی و ورودی fan coil
 • بررسی فین های کویل حرارتی
 • بررسی و سرویس بلور سیستم
 • برطرف کردن عیوب جزئی دستگاه
 • سرویس ترموستات فن کویل

فواید سرویس های دوره ای fan coil سقفی

 • کاهش برق مصرفی دستگاه
 • کاهش هزینه های سرویس و تعمیر فن کویل سقفی
 • افزایش راندمان و بازدهی
 • جلوگیری از خسارات سنگین و جبران ناپذیر به دستگاه
 • افزایش طول عمر سیستم

آیا خود شما نیز قادر به تعمیر فن کویل سقفی خود هستید؟

بیشترین سوالی که مصرف کنندگان سیستم های تهویه (HVAC) از ما دارند، این است که می توانیم خودمان مشکلات دستگاه را برطرف سازیم یا خیر.
باید بگویم که بله می توانید. fan coil یا همان سیستم های تهویه یکی از پرطرفدارتربن سیستم های سرمایشی/ گرمایشی هستند، که بیشتر افراد برای خنک سازی یا گرم کردن منازل و اداره جات و سایر مکان ها استفاده می کنند. این دستگاه به خاطر برخی دلایل از کار افتاده و بازدهی قبل را ندارد. در این قسمت قصد داریم چندین مرحله را به شما آموزش دهیم که تا قبل از خبر کردن و آمدن تعمیرکار، این کارها را انجام دهید.

فن کویل سقفی

آموزش مراحل تعمیر فن کویل سقفی در خانه

مرحله اول

می بایستی دستگاه خود را روشن کنید و بخش هایی ماننئ ترموستات را مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید که در حالت خنک سازی قرار دارد. اگر ترموستات فن کویل شما کار نکرد و یا آلارم تمام شدن باتری را به شما نشان داد، می توانید باتری های آن را تعویض کرده و به دنبال دلایل روشن نشدن و یا کار نکردن سیستم خود باشید.

مرحله دوم

می بایستی قسمت های خارجی دستگاه خود را بررسی کنید و ببنید که لوله های کویل شما یخ نزده باشد، که اگر چنین بود و یخ بسته بود، دستگاه خود را چند ساعتی خاموش کنید. اگر با خاموش کردن سیستم مشکلتان حل نشد، می باید از یک متخصص برای تعمیر فن کویل سقفی خود کمک بگیرید.

مرحله سوم

در این مرحله شما می باید جعبه مدارهای برقی را بررس کنید. این جعبه معمولا در زیرزمین، آشپزخانه و … قرار می گیرد، البته محل قرار گیری این جعبه مدارهای الکتریکی با هم فرق می کنند و بستگی به موقعیت مکانی آن دارد. برای بررسی و تست کردن مدارهای الکتریکی ابتدا آن را خاموش کرده و بلافاصله آن را روشن نمایید. اگر با انجام این کار، دستگاه شما روشن نشد، می بایستی از یک تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید.

تعمیر fan coil سقفی

مرحله چهارم

بررسی تنظیمات ترموستات و تنظیم دمای دستگاه است. اگر سیستم تهویه شما محیط اطراف را به خوبی خنک نمی کند، باید مطمئن شوید که ترموستات در حالت تابستانه (خنک) قرار دارد. درجه حرارت ترموستات را پایین از دمای محیط تنظیم کنید و سوئیچ هوا را د رحالت روشن قرار دهید. اگر با انجام این کارها ترموستات کار نکرد، می توانید دکمه reset را فشار داده تا تنظیمات آن به حالت پیش فرض قرار گیرد.

مرحله پنجم

در این مرحله از تعمیر فن کویل سقفی، می بایستی فیلترهای دستگاه را بررسی کرده و در صورت کثیف بودن آنها تمیز کنید و بشویید یا اگر فیلترهای آن از بین رفته باشند، فیلتر جدید تهیه کرده و آن را تعویض کنید. اگر قادر به شست و شو یا تعویض فیلتر هوا نیستید، می توانید با تکنسین های مراکز تخصصی و معتبر تماس حاصل نمایید.

مرحله ششم

در این مرحله اگر وسایلی مانند مبل، پرده های و … جلوی تهویه هوا را گرفته اند، آنها را جا به جا کرده تا هوا به خوبی جریان داشته باشد.

آخرین مرحله

به قسمت تهویه دستگاه مراجعه کنید و دو سیم مس را که از قسمت بالایی خازن عبور کرده اند را بررسی کنید و به سیم مسی بزرگ تر دست بزنید، اگر سیم هنگام لمس داغ شد، نشان می دهد که کندانسور سیستم خراب یا شکسته شده است و نیاز به تعمیر اساسی دارد.

اگر با انجام مراحل فوق، مشکل سیستم شما برطرف نشد، می توانید برای تعمیر فن کویل سقفی خود، با مجموعه ما تماس بگیرید، تا تعمیرکاران ما با بالاترین سرعت، عیوب و خرابی های دستگاه شما را رفع کنند.

برای کسب اطلاعات دقیق تر در می توانید به مطلب رفع خرابی فن کویل که به انگلیسی نوشته شده است، مراجعه کنید.

فن کویل

هزینه تعمیر و سرویس Fan coil سقفی چگونه تعیین می شود؟

یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از کاربران، بعد از کیفیت و درستی کار تعمیرکار، هزینه سرویس فن کویل سقفی می باشد. هزینه و قیمت تعمیر fan coil همیشه بعد از بازدید و بررسی های کارشناسان و عیب یابی مشخص می شود. لازم به ذکر است که اگر به صورت دوره ای به سرویس و نگهداری دستگاه خود بپردازید، تا حدی می توانید شاهد کاهش هزینه های تعمیر سیستم خود باشید.

عوامل مختلفی که بر روی هزینه و قیمت سرویس و نگهداری از سیستم های سرمایشی تاثیر می گذارند، شامل موارد زیر می باشند:

 • نوع و میزان خدمات ارائه شده
 • نوع خرابی و سختی کار
 • تعداد تعمیرکار
 • مدت زمانی که برای سرویس و تعمیر دستگاه شما صرف شده است.
 • محل زندگی
 • تعداد فن کویل های سقفی

ضمناً خدمات جانبی نظیر اسید شویی فن کویل نیز می توانند بر هزینه های تعمیر فن کویل سقفی تاثیر گذار باشند.

راه اندازی و رفع مشکلات فن کویل سقفی

چرا باید سرویس و تعمیرات انواع فن کویل خود را به مجموعه ما بسپارید؟

تمامی خدمات مربوط به تعمیر و نگهداری از سیستم های سرمایشی/ گرمایشی مانند انواع fan coil در مجموعه ما، یکسری مزایا و امتیازات ویژه ای دارد، که در صورت تماس با ما برای اعزام تعمیرکار جهت تعمیر فن کویل سقفی، شامل حال شما مشتریان عزیز می شود.

این امتیازات و خدمات ویژه شامل موارد زیر می شود:

 • ارائه برگه ضمانت نامه و کارت گارانتی(3 ماه)
 • دارای تکنسین های حرفه ای و مجرب
 • خدمت رسانی به صورت شبانه روزی و 24 ساعته( حتی در ایام تعطیل)
 • استفاده از قطعات اورجینال و با کیفیت
 • ارائه خدمت در محل مورد نظر
 • استقرار نیروهای حرفه ای خود در 4 ناحیه ( غرب، شمال، شرق و جنوب تهران)
 • امکان مشاوره با کارشناسان ما
 • داشتن سابقه درخشان و طولانی مدت در حوزه تعمیر و نگهداری سیستم های تهویه و تجهیزات تاسیساتی
 • تمامی خدمات این مجموعه زیر نظر کارشناسان ما صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

avatar