تعمیر فن کویل: اعزام تعمیرکار فن کویل در تهران

فن کویل یک سیستم سرمایشی-گرمایشی می باشد که ممکن است برای تعمیر و سرویس آن به تکنسین حرفه ای نیاز پیدا کنید. این نوع تعمیرات و خدمات یکی از  اقدامات مجموعه ما برای رفع مشکل دستگاه شما می باشد ما با مجرب ترین  تکنسین ها آماده خدمت رسانی در زمینه تعمیر فن کویل به شما هستیم.

ادامه این مطلب ↶
تعمیر فن کویل: اعزام تعمیرکار فن کویل در تهران

   نحوه عیب یابی و تعمیرات در فن کویل

یکی از مهم ترین مراحل در فرآیند تعمیر فن کویل عیب یابی است، که باید توسط کارشناس انجام شود. در مرحله اول باید به دنبال  عیب گشته و مشکل را شناسایی کنیم تا بتوانیم بعد از بررسی منشا مشکل، به رفع آن بپردازیم و دستگاه را تعمیر کنیم. در ادامه مقاله ما به نحوه عیب یابی، علت ایجاد مشکل و نحوه تعمیر پرداخته ایم با ما همراه باشید.

نحوه تعمیرعلت به وجود آمدهعیب یابی
چک کردن فاز و نول ورودی و خروجیاشکال در اتصالات برقیکار نکردن موتور فن
ترموستات تعمیر یا تعویض شودخرابی ترموستات یا به دما نرسیدن ترموستاتدستگاه متصل به برق است ولی موتور کار نمی کند
1.    بلبرینگ تعویض شود

2.    سیم پیچ تعویض شود

3.    سفت کردن پروانه و بالانس کردن باد

1.    خرابی بلبرینگ

2.    سوختن سیم پیچ

3.    شل بودن پروانه و نابالانس بودن

خرابی الکتروموتور یا گیر کردن پروانه به بلوبر
1.    فیلتر تعمیر یا تعویض شوند

2.    پیچ مخصوص توسط آچار الن سفت شود

3.    قسمت مکش هوای ورودی چک شود

1.    کثیف بودن فیلتر فن

2.    بررسی اتصال پروانه به شافت الکتروموتور

3.    وارد نشدن هوای مناسب داخی فن کویل

فن کویل روشن می شود ولی هوادهی مناسبی ندارد
 1. اتصالات توسط آچار مخصوص سفت شوند

2. واشر تعویض شود

3.  شیب دستگاه تنظیم شود

4.    لوله درین سفت شود

1.    شل بودن اتصالات ورودی و خروجی

2.    خراب بودن شلنگ های ورودی و خروجی

3.    تنظیم نبودن شیب دستگاه

4.    شل بودن لوله درین

نشتی آب
1.    درجه پکیج یا موتورخانه بیشتر شود

2.    سیستم هواگیری شود

3.    مطمن بودن از مسدود نبودن مسیر آب

4.    پمپ سیر کوله تعمیر شود

1.    کم بودن درجه پکیج یا موتورخانه

2.    هوا داشتن دستگاه

3.    عدم چرخش آب در فن کویل

4.    خراب بودن پمپ سیر کوله

نداشتن گرما مناسب
1.    سیستم هواگیری شود

2.    بررسی مسدود نبودن مسیر آب

3.    پمپ سیر کوله تعمیر شود

1.    هوا داشتن سیستم

2.    عدم چرخش آب در چیلر

3.    خراب بودن پمپ سیرکوله

نداشتن سرما مناسب
1.    بلبرینگ تعویض شود

2.    پروانه سفت شود

3.    لاستیک نگهدارنده تعویض شود

 

1.    خرابی بلبرینگ

2.    شل بودن پروانه

3.    خراب بودن لاستیک نگهدارنده

سرو صدا فن کویل

تعمیرکار فن کویل

مشکلات رایج در فن کویل

در تمامی فن کویل ها یک سری مشکلات مشابه وجود دارد که هر تعمیرکار باتجربه ای در دوران کاری خود ممکن است با آنها مواجه شده باشد.  رایج ترین این مشکلات می تواند شامل این موارد شوند:

کاهش راندمان و هواد دهی فن کویل

کاهش راندمان و هوادهی فن کویل یکی از مشکلات رایج است که در این دستگاه ها ایجاد می شود. این مشکل می تواند به علت گرفتگی صافی هوا اتفاق بیفتد. از آنجایی که وظیفه صافی جذب و گرفتن گرد و خاک و ذرات معلق موجود در هوا و جلوگیری از ورود آنها به داخل سیستم است، در صورت عملکرد نادرست می تواند سبب کاهش کیفیت عملکرد دستگاه شود.

ایجاد صدا و ارتعاش غیر عادی از فن کویل‌

از دیگر خرابی های احتمالی و معمول در فرآیند تعمیر فن کویل، می توان به ایجاد صدا و ارتتعاش غیرعادی دستگاه اشاره نمود. این سرو صدا ها می توانند به دو دلیل اتفاق بیفتند:

 • نابالانسی پروانه در فن کوئل

(ورود گرد و خاک و ذرات معلق بر روی پروانه باعث عدم توازن و تولید صدا از دستگاه می‌شود که باید توسط اوپراتور تعویض شود. این عیب بیشتر در فن کویل های فلزی اتفاق می افتد، زیرا میزان کمی از ذرات از فیلتر عبور می کند و بر روی پروانه می نشیند و پروانه را از بالانس خارج می کند و در نهایت باعث تولید صدا می شود.)

 • خرابی بوش های الکتروموور در فن کویل

(خرابی بوش های الکتروموتور هم باعث ایجاد لرزش می شود)

 • عدم نصب صحیح دستگاه

عدم انتقال حرارت یا برودت در فن کویل

عدم انتقال حرارت یا برودت به  طرز صحیح یکی دیگر از چالش های تعمیرکاران فن کویل می باشد. این مشکل به علت  های مختلفی رخ می دهد، از جمله:

1) هوا گرفتن فن کویل که از  چرخش آب در دستگاه جلو گیری می کند و باعث می شود دستگاه توان انتقال میزان کافی حرارت را نداشته باشد.

2) عدم چرخش آب داخل کویل دستگاه که به علت انسداد کویل و شلنگ دستگاه اتفاق می افتد؛ لازم به ذکر است گرفتگی در پمپ های فن کویل نیز باعث عدم چرخش آب در فن کویل می گردد.

نشتی فن کویل

نشتی فن کویل به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد ، از جمله:

 • به علت نشتی در لوله اتصالات و شلنگ کل دستگاه
 • نشتی حاصل از درین (سینی درین)
 • عدم عایق کاری لوله رفت و برگشت فن کویل در فصل تابستان

روشن نشدن فن کویل

مهمترین دلیل روشن نشدن فن کویل، خرابی ترموستات می باشد. راه اندازی و خاموش کردن این دستگاه توسط ترموستات انجام می شود و در صورتی که خرابی از این قطعه باشد، فن کویل روشن نمی شود. یکی دیگر از دلایل ایجاد این مشکل، می تواند خرابی موتور باشد، موتور این دستگاه یک موتور تک فاز و چند دور است ممکن است براثر خرابی سیم پیچی، کار نکردن خازن، وجود مشکل در یاتاقان و… دچار مشکل شود.

ضمناً اگر می خواهید اطلاعاتی مفید در مورد تعویض fan coil کسب کنید، می توانید به سایت facilityexecutive مراجعه کنید.

تعمیرکار چیلر در تهران

تعمیرات انواع فن کویل

فن کویل از قسمت های مختلف تشکیل شده است، این دستگاه ها به دلیل استفاده نادرست و عدم توجه به نگهداری و سرویس به موقع و دوره ای، دچار مشکل می شوند. اگر قسمتی از فن کویل آسیب ببیند و به درستی کار نکند، بر روی بخش های دیگر دستگاه تاثیر می گذارد و عملکرد کلی را دچار اخلال می کند. توصیه می شود قبل از آشنایی با نحوه تعمیر انواع فن کویل، جهت درک و شناخت بهتر آنها با مدل های مختلف این سیستم های تهویه مطبوع آشنا شوید:

 

 1. فن کویل زمینی
 2. فن کویل سقفی
 3. فن کویل دیواری
 4. فن کویل کستی یک طرفه و چهار طرفه
  سرویس و تعمیر فن کویل زمینی

نحوه تعمیر فن کویل زمینی

 تعمیر فن کویل زمینی به این صورت انجام می‌شود که ابتدا باید بررسی شود مشکل چیست. اگر فن کویل زمینی شما  قدرت باد دهی کافی را ندارد، اولین نکته شستشوی فیلتر می باشد، اگر بعد از شستن فیلترها باز هم با مشکل مواجه شدید می تواند به علت گرفتگی فین های موجود در دستگاه باشد..

برای شستشو کویل در فن کویل زمینی ابتدا دو پیچ تعبیه شده در کناره های دستگاه و درپوش مربوطه را باز می کنیم تا بتوانیم فیلترها را از سیستم جدا و خارج کنیم. سپس با خارج  کردن فیترها دسترسی به کویل آب راحت تر خواهد بود که به شستشو آنها می پردازیم..

علت کار نکردن موتور در فرآیند تعمیر فن کویل چیست؟

همانطور که می دانید دلایل زیادی وجود دارد که موتور فن کویل زمینی کار نکند، برخی از رایج ترین مشکلات موتور فن کویل عبارت اند از:

 • خرابی کلید سه دور در فن کویل ها
 • سوختگی الکتروموتور
 • خرابی یاتاقان
 • خرابی خازن

برای تعمیر فن کویل  و تعویض الکتروموتور، ابتدا باید برق فن کویل را قطع کنیم و سپس درب جلو را باز کرده تا دسترسی به قسمت پایه نگهدارنده الکتروموتور آسان شود. مرحله بعد توسط آچار آلن پروانه یا بلوبر که بر روی شافت الکتروموتور نصب شده، پیچ های پایه الکتروموتور را باز کرده و سیم های موتور که معمولاً به صورت سرفیش در کلید فن کویل زمینی متصل می باشد را خارج کرده و موتور جدید نصب کنیم.

نحوه تعمیر فن کویل سقفی

تعمیر فن کویل های سقفی

تعمیر فن کویل سقفی مانند دیگر فن کویل هاست با این تفاوت که محل نصب آن بر روی سقف است و توسط یک ترموستات دیواری کنترل می شود. هنگامی که ترموستات دستگاه از حالت کالیبره خارج شود، سیستم دیگر قادر به انجام وظیفه خود به درستی نخواهد بود که در این صورت راه حل تنها عوض کردن ترموستات می باشد.

نحوه تعمیرفن کویل دیواری

یکی از زیباترین و پرطرفدارترین نوع فن کویل های موجود در بازار، انواع دیواری آنها می باشد که از نظر شکل ظاهری مانند پنل کولر گازی می باشد. تعمیر فن کویل دیواری مشابه دیگر فن کویل هاست با این تفاوت که به دلیل نصب بر روی دیوار لازم است هنگام تعمیر موتور یا لوله تخلیه آب، پنل از روی دیوار جدا شود. برای انجامم این کار ابتدا برق دستگاه را قطع کرده و لوله های ورودی و خروجی کویل آب را باز می کنیم و بعد از جدا کردن پنل از روی دیوار به تعمیر فن کویل دیواری می پردازیم.

تعمیر فن کویل

نحوه تعمیر فن کوئل کاستی یک طرفه

تعمیرات انجام شده بر روی فن کویل کاستی یک طرفه همانند دیگر فن کویل ها می باشد این فن کویل ها با ظرفیت بالاتری در بازار موجود می باشد. در فن کویل های کاستی یک طرفه دما توسط ترموستات دیواری کنترل می شود، که یکی از دلایل نیاز به تعمیرات این نوع  فن کویل خرابی همین قطعه می باشد که به دلیل پیچیدگی برد جهت تنظیم آن نیاز به تکنسین متخصص می باشد.

فن کویل کستی  چهار طرفه

این فن کویل ها از نظر ظاهری نسبت به فن کویل های دیگر متفاوت هستند و تعمیر فن کویل های سقفی چهار طرف کمی پیچیده تر از فن کویل های زمینی است. فن کویل های سقفی تمام  علائم و خرابی های فن کویل های زمینی را دارند، با این تفاوت که انواع کستی از یک برد الکترونیکی فرمان می‌گیرند و دمپرها توسط یک موتور نیم دور حرکت می کنند. در فصل گرما آب درین توسط پمپ مخصوص آن خارج می شود،  پس اگر سیستم فن کویل سقفی مشکل نشتی آب داشته باشد ممکن است پمپ درین به  درستی کار نکند و همین امر باعث می‌شود سینی درین پر آب شود و از لبه های آن سرازیر شود.

سرویس فن کویل

بهتر است سرویس فن کویل به صورت دوره ای در زمان های مشخصی انجام گیرد، تا به عمر مفید دستگاه اضافه کرده  و همچنین باعث جلوگیری از ایجاد خرابی های احتمالی در دستگاه شود و  سبب بهبود عملکرد و راندمان دستگاه شود. سرویس فن کویل مجموعه ای از فاکتورها می باشد که شامل موارد زیر می شود:

 • سرویس فیلتر هوا

فیلتر هوا از ورود گرد و غبار به داخل کویل جلوگیری می کند، در صورتی که این فیلترها کثیف باشند و گرد و غبار به داخل جداره های آنها نفوذ کرده باشد، کیفیت هوادهی فن کویل پایین می آید و سرانجام منجر به بسته شدن مسیر بین فین های داخل کویل خواهد شد. در چنین حالتی ذرات غبار بعد از اینکه به وسیله فن دستگاه به داخل کشیده می شوند، به بخش عقبی کویل دمیده شده و در آنجا جمع می شوند و مانع از جریان پیدا کردن هوا و سرما خواهند شد. برای رفع این مشکل باید فیلترها را از جای خود خارج کرده و تمیز کنیم.

 • شست و شوی فین ها

فین ها مسیر عبور جریان هوا به داخل محیط هستند، برای روند کاری بهتر فین ها به صورت دوره ای (سالی یک بار) شست و شو شوند.

 • شست و شوی سینی درین
 • شست و شوی بلوبر یا باد بزن
 • رفع گرفتگی سینی درین
 • کنترل کردن شیر های رفت و برگشت در فن کویل
 • کنترل گردش آب در فن کویل

سرویس فن کویل باید توسط یک تعمیرکار حرفه ای انجام شود تا از خسارت های اضافی جلوگیری شود.

سرویس فن کویل

هزینه تعمیر فن کویل

همان طور که می دانید تعیین هزینه تعمیر فن کویل با بررسی مشکلات ایجاد شده در دستگاه و با حضور کارشناس مشخص می شود. اما به طور کلی می توان گفت عواملی که در تعیین هزینه فن کویل تاثیر می گذارند شامل موارد زیر می شوند:

 • میزان و نوع خرابی دستگاه
 • مدل دستگاه
 • نوع فن کويل(سقفی و زمینی)
 • موقعیت نصب فن کویل
 • کیفیت قطعات تعویضی
نوع تعمیراتحداقل قیمت(تومان)حداکثر قیمت(تومان)
هزینه سرویس و اسید شویی فن‌کوئل140,000150,000
هزینه هواگیری سیستم آبگرم55,00065,000
هزینه بازو بسته کردن کویل آبگرم140,000150,000
هزینه تعویض برد90,00095,000
هزینه تعویض سنسور90,00095,000
هزینه تعویض قاب140,000150,000
هزینه تعویض فن90,00095,000
هزینه تعویض بلور فن140,000150,000
هزینه تعویض شیربرقی95,000100,000
هزینه تعویض پمپ درین90,000100,000
هزینه تعویض سینی درین90,000100,000
هزینه آبندی لوله درین70,00080,000
هزینه تعویض کلید سلکتور90,00095,000
هزینه نصب و تعمیر ترموستات دیواری135,000140,000
هزینه نصب شیر چند راهه95,000100,000
هزینه شستن فیلتر60,00065,000
هزینه آموزش و تنظیمات ریموت95,000100,000
هزینه تعویض سیم40,00045,000
هزینه ترمیم سیم40,00045,000
هزینه تعویض ترمینال60,00065,000
هزینه تعویض خازن90,00095,000
هزینه تعویض استپ موتور60,00065,000
هزینه باز و بسته کردن فن کوئل240,000250,000
هزینه شستشوی سیکل آبگرم فن کویل140,000150,000
هزینه صدا گیری بلورفن100,000110,000

تعمیرات انواع برند ها توسط شرکت ما

تمامی برند های موجود در بازار در شرکت راگا سرد تعمیر می شوند. مجموعه ما با داشتن تعمیرکاران متخصص و حرفه ای در زمینه تعمیر انواع برند فن کویل اماده خدمات رسانی به شما عزیزان هستند. برخی از برندهایی که متخصصین ما به سرویس و تعمیر آنها می پردازند عبارت اند از:

 • تعمیر فن کوئل آذر نسیم
 • تعمیر فن کوئل گرین
 • تعمیر ساراول
 • تعمیر آکس Aux
 • تعمیر اتمسفر
 • تعمیر گرین
 • مدیا
 • ………

لازم به ذکر است تمامی برند های ایرانی و خارجی در مجموعه ما تعمیر، نصب و راه اندازی و حتی سرویس می شوند.

چرا باید تعمیر فن کویل را به افراد متخصص بسپاریم؟

از آنجایی که فن کویل ها دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام از آنها ویژگی های خاص خود را دارند، بهتر است برای تعمیر آنها از افراد متخصص کمک بگیرید. همچنین در ساخت این دستگاه از قطعات تخصصی و حساسی استفاده شده که در صورت عدم شناخت و آگاهی کافی از آنها نه تنها نمی توان مشکل ایجاد شده را حل کرد، بلکه ممکن است باعث ایجاد خسارت های بیشتری هم شود. یکی دیگر از دلایلی که توصیه می شود حتما جهت عیب یابی و رفع آن به تعمیرکاران حرفه ای مراجعه شود، تسلط و تجربه است. افرادی که از طریق آزمون و خطا و به صورت تجربی، تجربه لازم را کسب کرده اندقادرند خیلی سریع تر از افراد مبتدی به علت ایجاد مشکل و از بین بردن بپردازند که همین امر سبب کمتر شدن طول انجام پروژه و در نهایت کم تر شدن هزینه نهایی خواهد شد.

تعمیرات فن کوئل در تهران چه مناطقی را شامل می شود؟

شرکت فنی مهندسی راگا سرد در استان تهران با دارا بودن نیرو های متخصص و مجرب در سراسر تهران در زمینه تعمیر فن کویل می تواند برای شما گزینه بسیار خوبی باشد، متخصصین این مجموعه به صورت نیروهای مستقر در تمامی مناطق و نقاط تهران آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند و در صورت تماس با ما طی کوتاه ترین زمان ممکن، در محل موردنظرتان حاضر و بعد از یافتن علت خرابی به رفع آن خواهند پرداخت. مجموعه ما تمامی نقاط تهران را پوشش می دهد:

 • شمال تهران
 • جنوب تهران
 • شرق تهران
 • غرب تهران

تعمیرات انواع فن کویل

نحوه درخواست اعزام تعمیر کار فن کوئل از راگاسرد

تعمیر کاران مجموعه ما برای ارائه خدمات به شما عزیزان برای تعمیر فن کوئل و همچنین سرویس و نگهداری آن در تهران و تمام مناطق تحت پوشش تهران به صورت ۲۴ ساعته آماده خدمت رسانی هستند. شما عزیزان می توانید  برای برقراری ارتباط با شماره تلفن ثبت شده در سایت ما تماس  بگیرید تا علاوه بر امکان مشورت با متخصصان این حرفه، درخواست اعزام تعمیرکار فن کویل خود را ثبت کنید. بعد از ثبت در خواست نزدیک ترین تعمیرکار در محل مورد نظر شما حاضر شده و بعد از بررسی به تعمیر فن کویل می پردازد.

avatar