تعمیرات چیلر خانگی: نکات آموزشی + معرفی تعمیرکار معتبر چیلر خانگی

تعمیر و نگهداری درست و به موقع از چیلرها می تواند از بروز خرابی ها و مشکلات جدی جلوگیری نماید. به همین دلیل بسیاری از افراد برای تعمیرات چیلر خانگی خود از مراکز تخصصی و معتبر استفاده می کنند. اگر قصد دارید تعمیر و نگهداری از سیستم خود را به افراد حرفه ای بسپارید یا اینکه خودتان با داشتن دانش فنی می خواهید مشکل سیستم خود را برطرف سازید، پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات جامع و کامل تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

چنانچه به اعزام تعمیرکار برای سایر مدل ها نیاز دارید، می توانید به صفحه تعمیر چیلر مراجعه نمایید.

آشنایی با چیلرهای خانگی

امروزه سیستم های خنک کننده بسیاری در بازار وجود دارند، که یکی از پرطرفدارترین آنها چیلرها هستند. این سیستم های تهویه در انواع و مدل های مختلفی طراحی و تولید می شوند، که مینی چیلرها یکی از آنها می باشد، که اکثرا آن را به نام چیلرهای خانگی می شناسند و بیشتر در ساختمان های مسکونی و ویلایی کاربرد دارند. این نوع از دستگاه ها در دسته چیلرهای هوا خنک قرار دارند. ( چنانچه به تعمیرکار mini chiller احتیاج دارید می توانید به صفحه تعمیر مینی چیلر مراجعه کنید.)

این نوع از سیستم های سرمایشی به صورت جداگانه و نه به صورت مرکزی برای هر واحد از ساختمان در بالا پشت بام نصب می شوند. یکی از مزیت های آن پرداخت جداگانه هزینه های تعمیر و نگهداری مینی چیلرها است، که بسیاری از مشتریان را به خود جذب می کند. البته لازم به ذکر است که این سیستم ها قیمت بالایی دارند به همین دلیل باید به درستی از آنها نگهداری شود، زیرا این دستگاه ها مانند سایر تجهیزات به مرور زمان و عدم رسیدگی به تعمیر و سرویس آنها دچار مشکل می شوند، که باید تعمیر آن را به دست افراد مجرب و با تجربه بسپارید.

عدم توجه به این موضوع علاوه بر اینکه مشکلات دستگاه شما را برطرف نمی سازد بلکه آسیب های بیشتر و جدی تر به آن وارد می کنند و باعث چند برابر شدن هزینه های تعمیرات چیلر خانگی می شوند.

تعمیرات چیلر خانگی

نحوه عیب یابی چیلرهای خانگی

اولین و مهم ترین مرحله در تعمیرات چیلرهای خانگی، عیب یابی دستگاه است، که تعمیرکار تمام اجزا و قطعات سیستم را بررسی کرده و بعد از آن با توجه به شرایط و با استفاده از ابزار مخصوص و تخصصی شروع به رفع عیوب و تعمیر دستگاه می کند. بدون عیب یابی برطرف کردن مشکلات و خرابی های چیلر مینی کمی مشکل و زمان بر می شود و فرآیند تعمیر و نگهداری به درستی پیش نمی رود.

تمامی کارشناسان مراکز تخصصی توصیه می کنند، که عیب یابی و تعمیر این دستگاه های گرون قیمت را به دست سرویسکاران حرفه ای و با تجربه بسپارید. قبل از پرداختن به نحوه تعمیر و سرویس مینی چیلرها، با خرابی ها و مشکلات معمولی که برای اکثر چیلرها به وجود می آید، آشنا شوید.

آشنایی با خرابی های معمول چلیرهای خانگی( mini chiller)

 • نشتی داشتن یونیت داخلی
 • صدا دادن یونیت کولرگازی اسپلیت
 • گرفتگی لوله ها
 • از کار افتادن کمپرسور (برای تعمیر این قطعه می توانید به صفحه تعمیر کمپرسور چیلر مراجعه کنید.)
 • خرابی اینورتر دستگاه
 • یخ بستن یونیت داخلی
 • خراب شدن سیستم برق رسانی
 • افزایش فشار و در نهایت قطع شدن دستگاه
 • کاهش فشار و در آخر قطع شدن دستگاه
 • نداشتن سرمای مطلوب
 • کثیف بودن فیلتر
 • کاهش فریون

توجه کنید که عدم تخصص کافی در زمان راه اندازی چیلر می تواند احتمال بروز این مشکلات را افزایش دهد به همین دلیل بهتر است برای نصب چیلر از متخصصین یاری بگیرید.

تعمیرکار chiller خانگی

نحوه تعمیرات چیلرخانگی یا مینی چیلر به چه صورت است؟

تعمیرکاران بعد از مرحله عیب یابی به مرحله رفع عیوب و تعمیر خرابی های به وجود آمده می رسند، که تعمیرکار با استفاده از لوازم و تجهیزات مخصوص به تعمیرات چیلر خانگی می پردازد و اگر قطعه ای به تعویض نیاز داشته باشد، آن را عوض می کند. همان طور که پیش تر گفته شد، سرویسکاران تعمیر و نگهداری مینی چیلرها علاوه بر داشتن تسلط کافی بر روی عملکرد این نوع از سیستم های سرمایشی، باید از مهارت و تجربه بالایی در این زمینه برخوردار باشند.
در واقع هدف از تعمیر و نگهداری چیلرهای خانگی، استفاده مفید و بهره وری زیاد از این دستگاه می باشد.

اگر فرد فنی هستید و تصمیم دارید که مشکلات دستگاه خود را برطرف سازید، توصیه می شود که در ابتدا چندین مورد را در سیستم تهویه خود بررسی کنید تا از عملکرد قسمت های مهم دستگاه مطمئن شوید. این مراحل شامل موارد زیر است : 

گام های اولیه تعمیرات چلیر خانگی

 • تمام شیرها بررسی شود و از وجود جریان برق در سیستم مطمئن شوید.
 • فشار چیلر را بررسی شود و تا در حالت مطلوب قرار گرفته باشد.
 • چک کردن پمپ دستگاه
 • در تعمیرات چیلر خانگی محل نصب آن مورد بررسی قرار می گیرد. 
 • چک کردن ظرفیت دستگاه که آیا با فضای قرار گرفته مطابقت دارد یا خیر .

گام های ثانویه تعمیر چیلر خانگی

اگر موارد ذکر شده در بالا کارساز نبودند، وقت آن رسیده است که تعمیر و نگهداری دستگاه خود را به یک متخصص و تعمیرکار مجرب بسپارید. نداشتن تسلط کافی و مهارت در این زمینه می تواند بسیار خطرناک باشد و آسیب های بیشتر و خسارت مالی زیادی را برای شما به وجود آورد.

تعمیرات چیلر خانگی

5 نکته طلایی درباره نگهداری و مراقبت از چیلرهای خانگی

بحث نگهداری از این سیستم های تهویه از اهمیت بالایی برخوردار است و باید مورد توجه افرادی که از این دستگاه استفاده می کنند، قرار گیرد تا با مشکلاتی از جمله کارکرد پایین سیستم، کاهش عمر قطعات چیلر و در نهایت و از همه مهم تر افزایش هزینه برق مصرفی و … مواجه نشوند. به همین دلیل در این بخش از مطلب تعمیرات چیلر خانگی می خواهیم 5 نکته مهم و مفید را در رابطه با نگهداری و مراقبت این دستگاه های خنک کننده و افزایش بهره وری آنها در اختیار شما قرار دهیم.

نکته اول : بررسی دقیق وضعیت کارکرد چیلر خانگی

برای نگهداری درست از چیلرهای خانگی باید به طور منظم اطلاعات دستگاه مانند واحدهای دبی جریان، دمای سیستم و سایر اطلاعات را یادداشت کرده و کنترل کنید. این موضوع به شما کمک می کند که اگر مشکل و یا خرابی در دستگاه مشاهده کردید به موقع آن را فهمیده و به سرعت آن را تعمیر کنید. انجام این کار تا حدی هزینه ها را کاهش داده و از بروز مشکلات و آسیب های جدی جلوگیری می کند.

نکته دوم : استفاده از آب تمیز و تصفیه شده

دومین نکته ای که باید برای نگهداری و مراقبت از چیلر بدان توجه کنید، این است که به طور منظم از آب تمیز و تصفیه شده برای دستگاه استفاده کنید. زیرا با انجام این کار از بروز یکسری مشکلات از جمله جرم بستن، خوردگی و پوسیدگی بدنه دستگاه، کثیف شدن چیلر و سایر مشکلات جلوگیری می شود. همچنین می توانید برای پیشگیری از رسوب بستن، از تصفیه کننده ها استفاده کرده و فیلترها را هر چند وقت یک بار تمیز کنید.

تعمیرات انواع چیلر خانگی

نکته سوم : تعمیر کوچکترین خرابی ها در کوتاه ترین زمان ممکن

سومین نکته ای که در نگهداری و افزایش عمر دستگاه باید رعایت کنید، این است که باید نشتی های کوچک دستگاه را جدی بگیرید و آنها را ناچیز نشمارید. زیرا همین مسئله باعث بروز مشکلات و خرابی های بیشتر چپلرهای خانگی می شود. زیرا رطوبت و خیسی ناشی از نشتی به مرور باعث تشکیل اسیدهای خورنده می شود و کم کم تمام اجزا و قطعات آن را می پوساند و از کار می اندازد. راه حل پیشنهادی ما در رابطه با این موضوع، بررسی و چک کردن  هر 2 ماه یکبار دستگاه است.

نکته چهارم : سرویس منظم لوله های چیلر خانگی

یکی دیگر از نکات مهم درباره مراقبت و تعمیرات چلیرخانگی، شست وشوی منظم لوله های سیستم چیلر است. بازدهی کلی دستگاه به حرارت انتقال یافته در لوله های کندانسور و اواپراتور بستگی دارد و با تمیز نگه داشتن لوله های سیستم به چیلرتان کمک می کنید تا به خوبی و با قدرت بالا کار کند. برای تمیز کردن لوله ها می توانید از دو روش فیزیکی ( استفاده از فرچه) و شیمیایی استفاده کنید.

نکته پنجم : دقت به کافی بودن شارژ گاز چیلر

یکی از راه های جلوگیری از بروز مشکلات اساسی در سیستم، بررسی و چک کردن منظم روغن و مایع مبرد است. زیرا با انجام اینکار مشکلات ناشی از آلودگی ها کاهش یافته و از کمپرسور چیلر محافظت می شود.

رعایت نکات فوق، خرابی های این نوع از سیستم های سرمایشی را به حداقل ممکن رسانده و نیاز به تعمیرات چیلر خانگی را به کمترین میزان ممکن خواهد رساند.

تعمیرات چیلر خانگی

نحوه سرویس چیلر خانگی به چه صورت است؟

سرویس و تعمیرات چیلر خانگی توسط کارشناسان مجرب طی چندین مرحله صورت می گیرد. در وهله اول مهم ترین موضوع در سرویس، بررسی نوع چیلر شما است، چون تعمیر و سرویس هر کدام از انواع آن با هم متفاوت هستند. به طور مثال، سرویس چیلر تراکمی با چیلر جذبی شاید اندک شباهتی بین آنها مشاهده شود، اما با هم فرق دارند.
امروزه چیلرهای خانگی هم در نوع تراکمی و هم در نوع جذبی طراحی و تولید می شوند. دومین چیزی که برای یک تکنیسن جهت سرویس دستگاه اهمیت دارد، آب خنک بودن یا هوا خنک بودن سیستم است.
اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در حوزه سرویس چیلر و مواردی که در این مرحله مورد بررسی قرار می گیرند، کسب کنید تا پایان این مطلب همراه مجموعه ما باشید.

سرویس چیلرهای خانگی  شامل چه مواردی می شود؟ 

1. بررسی دستگاه سختی گیر در سیستم های آب خنک: هدف از انجام این کار مطمئن شدن از ارسال آب سختی گیری شده به برج خنک کننده و کندانسور است. هرچه میزان سختی آب کم تر باشد، طول عمر و راندمان کاری چیلر در هم افزایش می یابد.
2. بررسی کندانسور: در این قسمت درپوش کندانسور را باز کرده و لوله های آن را از نظر جرم گرفتگی و تجمع رسوبات بررسی می کنند. لوله کندانسور به منظور عملکرد بهتر چیلر باید عاری از هرگونه رسوب و جرم باشد تا عمل انتقال حرارت به درستی انجام شود. اگر لوله ها رسوب بسته باشد، تعمیرکار چیلر خانگی برای رفع این مشکل از اسید یا دیسکر جهت شست و شو استفاده می کند.
3. تست گاز کمپرسور: این کار توسط گیج فشار انجام می شود. در این قسمت گیج فشار را به کمپرسور وصل کرده تا میزان گاز مبرد اندازه گیری شود. اگر میزان گاز کم باشد، باید گاز مبرد به آن اضافه شود.

تعمیرکار چیلر خانگی

4. چک کردن سنسورها و فلوسوئیچ دستگاه: برای چک کردن این موارد، ابتدا آب در حال گردش فن کویل ها را از مدار خارج می کنند تا از خاموش شدن یا نشدن آن مطمئن شوند.

5. بررسی سنسورهای NTC و PTC دما : تکنسین ها توسط وسیله ای به نام ترمومتر سنسورهای دما را تست می کنند. باید دما در ورودی و خروجی اواپراتور و کندانسور آزمایش شود. اگر سنسور NTC و PTC خراب باشد، چیلر به درستی کار نخواهد کرد و دمای تنظیم شده مطلوبی را ایجاد نمی کند.

6. آمپرگیری کابل های برق فشار قوی: در این قسمت از سرویس و تعمیرات چیلر خانگی هر یک از فازهای ورودی به چیلر و خروجی کمپرسور ر ا چک می نمایند تا از حد مجاز بالاتر نروند. اگر میزان آمپر که توسط آمپرمتر تست شده بالا باشد، یعنی دستگاه با فشار بالا در حال کار کردن است. که این می تواند برای کمپرسور خطرناک باشد. برای رفع این مشکل ابتدا علت بالا بودن آمپر مصرفی که از حد مجاز خود گذشته است را پیدا و بعد به رفع آنها اقدام می نمایند.

شارژ گاز چیلرهای خانگی

کارکرد صحیح و سرمای مطلوب سیستم های سرمایشی به میزان گاز موجود در mini chiller یا چیلرهای خانگی بستگی دارد. شارژ گاز باید توسط سرویسکار حرفه ای به طور دقیق و اصولی انجام شود. می توان به وسیله فریون به دو صورت مایع و گاز به شارژ گاز پرداخت. بهتر است قبل از پرداختن به شارژ گاز، دستگاه را وکیوم و خالی از هرگونه رطوبت و خیسی کنید. قبل انجام این کار سرویسکار باید تمام اجزای مختلف دستگاه اعم از شیر برقی و کندانسور و … را به غیر از کمپرسور روشن کرده و با سپری کردن مراحل بعدی که در زیر به آن اشاره کردیم، به شارژ گاز چیلر خانگی بپردازید.

 • در مرحله اول بعد از روشن کردن برخی از اجزای آن، برای شارژ گاز، دستگاه را توسط گاز ازت تحت فشار قرار داده تا از نداشتن نشتی در سیستم اطمینان حاصل نمایید.
 • اطیمنان از سالم بودن فیلتر داریر
 • بررسی مقدار روغن کف کمپرسور ( مقدار استاندارد آن 1/2 شیشه سایت گلاس)
 • بعد از خارج کردن گاز ازت و نشتی نداشتن دستگاه، سیستم را به طور کامل وکیوم می کنید تا هیچگونه خیسی و رطوبتی وجود نداشته باشد.
 • حدود چهار ساعت سیستم باید تحت تست وکیوم باشد.
 • و در آخر اگر فشار وکیوم تغییر نکرد، باید گاز دستگاه شارژ شود.
تعمیرکار چیلر خانگی

اهمیت انجام خدمات تعمیرات چیلر خانگی توسط افراد متخصص

چیلر خانگی یا مینی چیلر در گروه سیستم های تهویه قرار دارند، که به صورت تخصصی و با استفاده از قطعات خاص تولید می شوند، به همین دلیل تعمیر و نگهداری آن را باید به دست افرادی بسپاریم که از مهارت و تجربه  بالایی برخوردار هستند. یکی دیگر از دلایل انجام فرآیند تعمیر و سرویس این سیستم های سرمایشی توسط متخصصین، پیچیدگی و بالا بودن قیمت آنها است. اگر به این موضوع توجهی نکنید و برای برطرف کردن مشکل دستگاه خود از افراد بی تجربه و آماتور کمک بگیرید، علاوه بر خسارت مالی، ممکن است آسیب های جدی و جبران ناپذیری برای دستگاه شما به وجود آورند.

چنانچه به توضیحات بیشتر در مورد تعمیر این سیستم های سرمایشی احتیاج دارید می توانید دو منبع انگلیسی زیر را مطالعه نمایید:

1.https://www.process-cooling.com/articles/85556-troubleshooting-common-chiller-problems
2.https://www.contractingbusiness.com/commercial-hvac/article/20861634/emergency-chiller-service-a-troubleshooting-guide

تعمیرات چیلر خانگی با ضمانت و بهترین قیمت به چه معناست؟

عیب یابی و رفع عیوب سیستم های تهویه یک کار تخصصی است، که باید توسط تکنیسن های حرفه ای انجام شود. مجموعه ما که یکی از شرکت های گرید دار و کادر حرفه ای و مجرب که همگی از مهارت و تجربه بالا در حوزه تعمیر و نگهداری تجهیزات تاسیساتی و سیستم های سرمایشی و گرمایشی برخوردار هستند و تمامی خدمات خود را با بهترین کیفیت، بهترین قیمت و ضمانت نامه به شما کاربران عزیر ارائه می دهند.

فراموش نکنید که ما تجربه کار در سطوح بسیار بالاتری را نیز داشته و حتی خدمات تعمیر چیلر صنعتی را نیز ارائه می دهیم.

در صورتیکه به یک تعمیرکار و یک مرکز تخصصی و رسمی به منظور تعمیرات چیلر خانگی خود نیاز دارید، کافی است برای درخواست اعزام تعمیرکار سیستم های سرمایشی با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید، تا سرویسکاران ما در کوتاه ترین زمان ممکن در محل مورد نظر حضور یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

avatar