سرویس دوره ای کولر گازی: آموزش مراحل + معرفی سرویسکار کولرگازی

کولر گازی یکی سیستم های تهویه مطبوع می باشد که اگر به صورت دوره های زمانی مشخص به آن رسیدگی نشود، ممکن است باعث ایجاد مشکل در نحوه عملکرد آن شود. سرویس دوره ای کولر گازی می تواند از خرابی های احتمالی که ممکن است برای دستگاهتان پیش بیاید، جلوگیری کند. اگر شما هم  می خواهید بدانید که چرا سرویس و نگهداری های دوره ای از اهمیت بالایی برخوردارند، با ما همراه باشید.

این اقدامات یکی از انواع خدمات مرتبط با سرویس کولر گازی است.

پنج مزیت سرویس دوره ای کولر گازی

یکی از مهم ترین اقداماتی که در فرآیند نگهداری کولرگازی باید انجام شود، سرویس های دوره ای است. انجام این کار مزیت های بسیاری دارد که عبارت اند از:

 1. صرفه جویی در مصرف برق و کم شدن هزینه ها
 2. بالا بردن عمر مفید دستگاه
 3. بالا رفتن راندمان کولر گازی
 4. جلوگیری از خسارت های بیشتر
 5. عملکرد بهتر کولر گازی
سرویس دوره ای کولر گازی
سرویس دوره ای کولر گازی

سرویس دوره ای کولر گازی شامل چه مواردی می شود ؟

هر وسیله ای برای اینکه بتواند عمر مفید بیشتری داشته باشد و وظیفه خود راا به خوبی انجام دهد نیاز به رسیدگی دارد. این اقدام به منظور جلوگیری از آسیب و خرابی های ناگهانی که در طول زمان اتفاق می افتد، انجام می شود. سرویس دوره ای کولر گازی شامل مجموعه ای از اقدامات است که به صورت چک لیست در اختیار سرویسکار قرار دارد و او بعد از بررسی هر آیتم، در صورت عدم وجود مشکل سراغ آیتم بعدی می رود. برخی از مواردی که در این رسیدگی ها بررسی می شوند شامل موارد زیر می شوند:

 • سرویس کمپرسور و کندانسور
 • سرویس گیج فشار گاز
 • سرویس تست نشتی
 • سرویس تست پنل داخلی

توجه داشته باشید برای جلو گیری از خسارت ها و هزینه های اضافی سرویس کولر گازی را به سرویس کار بسپارید.

آموزش گام به گام سرویس دوره ای کولر گازی

سرویس دوره ای کولر گازی طی دوره های مختلف شش ماهه یا یک ساله توسط سرویس کار انجام می شود . در ادامه این مطلب به آموزش گام به گام سرویس و رسیدگی به این دستگاه می پردازیم.

ضد عفونی کردن فیلتر کولر گازی

قطع کردن جریان برق دستگاه

در مرحله اول  باید برق دستگاه را قطع کنید، یعنی دستگاه نباید به برق متصل باشد. در پنل داخلی کولر گازی یک بخش مجزا برای اتصالات الکتریکی وجود دارد که با مراجعه به این قسمت می توانید برق سیستم را قطع نمایید.

تمیز کردن کندانسور و کمپرسور

در سرویس کندانسور که در یونیت خارجی قرار دارد، همه فیلترها باید تمیز باشند تا سیکل تبریدR22 به درستی کار کند. در صورت وجود کثیفی و رسوب در سیستم، پروانه کندانسور به درستی دوران نمی کند و خنک کنندگی گاز به درستی انجام نخواهد شد. در این حالت شما در فصل تابستان دما کولر گازی را به پایین ترین دما ممکن تنظیم نموده اید ولی کولر گازی خنک کنندگی قبلی را ندارد و هرچقد هم کار کند اتاق خنک نمی شود.

شست و شوی فن و فین های کولر گازی

سرویسکار کولر گازی ابتدا محافظ فن را از یونیت خارجی باز می کند و سپس با استفاده از فشار آب تمامی رسوب ها و غبار های موجود در فن را برطرف می کند، پس از شست و شوی فن آب را از بین فین های موجود در پنل داخلی رد کرده و فین ها را شست و شو می دهد. لازم به ذکر است سرویس کار در شست و شو باید تمام جوانب احتیاط را رعایت کند تا آب به قسمت سر بندی یا محفظه برق وارد نشود، اگر آب یا رطوبت وارد محفظه شود در هنگام استارت زدن اتصالی رخ می دهد. بعد از این مرحله سرویس کار محفظه فن را می بندد و وارد مرحله بعدی که سرویس است می شود.

سرویس دوره ای کولر گازی

بررسی و اندازه گیری آمپر دستگاه

در این مرحله از سیم های ورودی به محفظه برق توسط مولتی متر یا آمپر سنج، آمپر برق مدار قدرت و مدار فرمان را اندازه گیری می کند. باید دقت شود که آمپر برق در حد اطلاعات خود دستگاه خارجی باشد، یعنی روی پنل عدد شش آمپر را نوشته است و میزان آمپر خوانده شده از آمپرمتر بالا ۱۰ باشد. این نشانده این است که کمپرسور و فن کندانسور با فشار بالا کار می کند و ممکن است کمپرسور  یا فن کندانسور بسوزد.

در بعضی از سرویس ها ممکن است قبل از شست و شوی فن کندانسور آمپر بالا باشد و بعد از سرویس آمپر به حد مطلوب برسد، این عمل نشان دهنده کارکرد نامناسب فن می باشدکه غبار و رسوب مانع از گردش درست فن می شوند، بعد از شیت و شو این مورد رفع می شود.

آموزش سرویس گیج فشار گاز

 اندازه گیری گاز توسط گیج فشار انجام می گیرد. برای انجام اینکار کولر گازی باید در حالت روشن باشد، بعد شلنگ گیج را به لوله مکش وصل کنید و عملیات شارژ گاز را انجام دهید. با توجه به نوع مبرد میزان گاز را اندازه گیری کنید.

میزان گاز داخل کولر گازی اگرR22  باشد و دما۳۰ درجه سانتی گراد، گاز حدود ۶۰ الی ۶۵ PCI می باشد. و اگر میزان گاز از نوع R410 باشد و دما ۳۰ درجه سانتی گراد، گاز حدود۱۲۰ PCIمی باشد.

سرویس دوره ای کولر گازی
سرویس دوره ای کولر گازی

 آموزش سرویس تست نشتی

بعد از مرحله گیج فشار نوبت به سرویس تست نشتی می شود، این مرحله شامل اقدامات زیر است:

 1.  رفع نشتی با استفاده دستگاه الکترونیکی: در تست نشتی اگر سرویس کار دستگاه الکترونیکی گازR22 را داشته باشد تمامی مراحل توسط خود دستگاه انجام می گیرد، به این صورت که دستگاه تست نشتی دارای سنسوری می باشد که به محض مجاورت با گاز R22  آلارم می دهد و سرویس کار را متوجه نشتی می نماید .
 2. رفع نشتی با استفاده از آب کف: در روش آب کف فقط می توان محل اتصال لوله و پنل داخلی و خارجی را تست کرد، بدین صورت که که اگر دستگاه دارای نشتی باشد، در محل اتصالات حباب ایجاد شده و متوجه می شویم که در این قسمت نشتی وجود دارد.

 طریقه سرویس پنل داخلی

 1. شست و شوی پنل داخلی: سرویسکار ابتدا برد را با بلوبر تمیز می کند تا گرد غبار از روی برد خارجی کنار رود.
 2.  سپس فیلتر های هوا را باز کرده و با آب می شورید. وظیفه این نوع فیلتر ها گرفتن گرد و غبار موجود در اتاق می باشد.

پنل داخلی به مرور زمان هوا اتاق را می گیرد و هوا را خنک می کند و سپس به محیط باز می گرداند به همین دلیل ممکن است فیلتر ها دچار گرفتگی می شوند که در این صورت با شست و شوی فیلتر ها جریان هوا به خوبی بر قرار می شود. اگر حس کردید که کولر گازی شما مانند قبل فشار دهی خوبی ندارد یا هوا سرد کمتری از دستگاه خارج می شود مطمئنن فیلتر ها کثیف می باشد.

تمیز کردن کولر گازی

مزایای سرویس دوره ای کولر گازی

کولر گازی یکی از وسایلی است که در فراهم کردن آسایش خاطر ساکنین نقش مهمی را ایفا می کند. هر وسیله ای ممکن است بعد از مدتی استفاده مداوم دچار مشکلاتی شود، بنابراین بهتر است با سرویس های به موقع از ایجاد این مشکلات جلوگیری کرده و عملکرد دستگاه را بهبود ببخشیم. مزایای سرویس دوره ای کولر گازی شامل موارد زیر می شود:

از بین رفتن بوی نامطبوع کولر گازی

برخی مواقع ممکن است هنگامی که کولر گازی را روشن می کنید، بوی نامطبوعی از آن خارج شود که باعث آزرده خاطر شدن شما شود. در چنین شرایطی لازم است به کمک یک سرویسکار دستگاه را بررسی کرده و فیلترهای هوای موجود در آن را تمیز کنید. گاهی اوقات ممکن است علت این بوی نامطبوع از کندانسور باشد که در این صورت کندانسور را از سیستم جدا نموده و آن را تمیز می کنیم.

صرفه جویی در مصرف برق

در حالت طبیعی کولرهای گازی از جمله وسایلی هستند که مصرف برق در آنها بسیار بالا می باشد، به همین خاطر است که همیشه توصیه می شود هنگام خرید این سیستم های سرمایشی حتما مدلی را خریداری کنید که دارای برچسب استاندارد مصرف انرژی هستند. هنگامی که در این دستگاه های مشکلی وجود داشته باشد؛ مصرف انرژی الکتریکی در آنها چند برابر می شود. بنابراین بهتر است با سرویس به موقع دستگاه هم در مصرف برق صرفه جویی کنیم و هم باعث کاهش هزینه ها و قبض برق شویم.

بهبود عملکرد دستگاه و افزایش عمر مفید آن

علاوه بر موارد گفته شده، رسیدگی و سرویس دوره ای کولر گازی باعث می شود عمر مفید دستگاه افزایش پیدا کند. سرویسکار در طی این دوره ها تمامی اجزا و قطعات به کار رفته در دستگاه را مورد بررسی قرار داده و سلامت عملکرد هر یک را تست می کند. این کار باعث می شود عملکرد کولر بهتر شود و عمر مفید قطعات آن افزایش پیدا کند.

شستشوی پروانه کولر گازی

خدمات شرکت ما در خصوص سرویس دوره ای کولرگازی

سرویس دوره ای کولر گازی یکی از خدماتی است که مجموعه ما با داشتن تکنسین ها و سرویسکاران مجرب و با تجربه به شما عزیزان ارائه می کند. برخی از مزایا انتخاب شرکت ما برای سرویس کولر گازی عبارت اند از :

 • ضمانت نامه سه ماه برای خدمات دارای فاکتور
 • ضمانت شارژ گاز یک ساله برای خدمات دارای فاکتور
 • سرویس سالانه با ۵۰ درصد تخفیف بعد از تعمیر
 • تعمیرات ۲۴ ساعته در تمامی مناطق تهران
 • داشتن نمایندگی سرویس و نگهداری، نصب و تعمیر کولر گازی

جهت برقراری ارتباط با ما هم می توانید از طریق صفحه سایت، فرم درخواست سرویسکار را پر کنید یا از طریق شماره تلفن های داخل سایت با کارشناسان ما تماس گرفته و درخواست خود را ثبت کنید تا آنها نزدیک ترین سرویسکار به محل زندگیتان را اعزام کنند. سرویسکار در وهله اول به بررسی دستگاه پرداخته سپس تمامی مراحل و اقدامات لازم برای سرویس دوره ای کولر گازی را انجام خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

avatar