سیم پیچی الکتروموتور: قیمت تعمیر و سیم پیچی انواع دینام

خرابی سیم پیچی الکتروموتور می‌تواند به نیم سوز شدن و یا حتی از کار افتادن کلی این وسایل ختم شود.

اگر به دنبال یک مجموعه مطمئن در زمینه تعمیر انواع دینام هستید و می خواهید از قیمت و نرخ اتحادیه سیم پیچی در سال 1400 مطلع شوید، با ما در راگا سرد همراه باشید.

ضمناً، شما می‌توانید با استفاده از شماره تماس‌های موجود درخواست خود در زمینه تعمیرات انواع الکتروموتور را به اطلاع ما برسانید.

ادامه این مطلب ↶
سیم پیچی الکتروموتور: قیمت تعمیر و سیم پیچی انواع دینام

قیمت و هزینه سیم پیچی الکتروموتور به چه عواملی وابسته است؟

همان طور که می دانید، وجود لوازم برقی در هر خانه ای ضروری می باشد و نقش مهمی را در زندگی روزمره ما ایفا می کنند. چرا که ما هر روزه از وسایل برقی و سیستم های مختلفی برای انجام کارهای مختلف استفاده می کنیم و با نبود آنها بیشتر کارهای ما لنگ می ماند. موتورهای الکتریکی موجود در وسیله های برقی، نقش مهمی را در عملکرد صحیح دستگاه دارد. یکی از دلایل اصلی کار نکردن این موتورها، از بین رفتن و فرسودگی سیم پیچی های آن می باشد.
یکی از دغدغه های فکری افراد، بعد از در نظر گرفتن درستی کار تعمیرکار، دانستن و اطلاع از هزینه ها و قیمت سیم پیچی الکتروموتور می باشد. باید به شما بگویم که بدون بازدید و بررسی کارشناسان از دستگاه، نمی توان قیمت دقیقی را به شما ارائه داد. چرا که برخی از عوامل بر روی این هزینه ها تاثیر زیادی می گذارند، ما در این قسمت می خواهیم به شناخت این عوامل مهم و تاثیرگذار بپردازیم.

 1. قدرت وسیله و دستگاه
 2. قطعات مورد نیاز
 3. مواد اولیه سیم پیچی موتور
 4. دور موتور الکتریکی
 5. عمر دستگاه
 6. داشتن ضمانت نامه و کارت گارانتی
 7. منطقه محل سکونت
 8. هزینه ایاب و ذهاب

سیم پیچی موتور الکتریکی

نرخ سیم پیچی انواع الکتروموتور و دینام در سال 1400 چقدر است؟

قدرت الکتروموتورقیمت(تومان)
3 اسب بخار1290000
4 اسب بخار1590000
5.5 اسب بخار1790000
7.5 اسب بخار2030000
10 اسب بخار2580000
15 تا 19 اسب بخاربه ازای هر اسب بخار 295 هزار تومان
29 تا 20 اسب بخاربه ازای هر اسب بخار 275 هزار تومان
30 تا 40 اسب بخاربه ازای هر 1 اسب بخار 245 هزار تومان
40 اسب بخار یا بیشتربه ازای هر 1 اسب بخار 205 هزار تومان

مفهوم سیم پیچی الکتروموتور (Electric motor winding)

الکتروموتور یکی از قطعات اصلی دستگاه ها می باشد، که وظیفه اصلی آن، گرفتن انرژی برق و تبدیل آن به انرژی مکانیکی است. در ساختار موتورهای الکتریکی از سیم پیچی های از جنس آلومینیوم، آلیاژهای مس و غیره استفاده می شود، که این سیم ها در برابر حرارت های بالا و جریانات برق آسیب پذیر هستند، به همین دلیل برای جلوگیری از خراب شدن این قسمت از الکتروموتورها، از روکش یا لاکی استفاده می شود. که در بسیاری از مواقع عدم کارکرد ماشین های الکتریکی می تواند ناشی از فرسودگی و از بین رفتن همین روکش ها باشد.
هدف از سیم پیچی الکتروموتور، ایجاد انرژی مغناطیسی القایی جهت چرخاندن شفت مرکزی با هدف تامین انرژی مکانیکی می باشد. به طور مثال ممکن است از این انرژی چرخشی برای چرخاندن پره های کولر و جهت تولید انرژی در پمپ های آب استفاده شود.

تعمیر سیم پیچ دینام

الکتروموتورها از چه اجزایی تشکیل شده اند؟

موتورهای الکتریکی از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که شامل موارد زیر می شود:

 • سیم پیچی های مسی یا همان سیم پیچی الکتروموتور
 • منبع بر
 • ذغال هادی
 • سوئیچ تغییر دهنده جهت برق
 • آهن ربا – محور

معرفی انواع الکتروموتور

این سیستم به گونه ای است که تمامی ما با آن به میزانی آشناییت داریم و نمونه هایی از موتورهای الکتریکی را در زندگی روزمره خود بارها مشاهده کرده ایم.به طور کلی هر دستگاهی که در حال حرکت کردن است، در آن الکتروموتور وجود دارد. این دستگاه را می توان به سه دسته کلی، موتورهای AC، موتورهای DC و موتورهای خاص تقسیم بندی کرد.
موتورهای الکتریکی از سیم پیچی ها و چیدمان مختلفی در اجزای خود بهره می برد. به همین علت بهتر است برای درک بهتر فرایند سیم پیچی الکتروموتور و تعمیر آن، با انواع مختلف آن آشنا شویم:

 • موتورهای AC
 1. موتورهای سنکرون
 2. موتورهای خطی
 3. موتورهای القایی
 • موتورهای الکتریکی DC
 1. الکتروموتور مغناطیس دائم (PMDC)
 2. الکتروموتور خود تحریک
 3. موتور الکتریکی موازی
 4. الکتروموتور کمپوند
 5. الکتروموتور سری
 • موتورهای الکتریکی خاص
 1. موتور پله ای
 2. موتور الکتریکی اونیورسال
 3. الکتروموتور DC بدون جاروبک
 4. الکتروموتور هیسترزیسی
 5. موتور الکتریکی رلوکتانسی

سیم پیچی الکتروموتور

موارد استفاده از الکتروموتورها کدامند؟

امروزه از انواع الکتروموتور در صنایع مختلف از جمله، کشتی رانی، صنعت خودروسازی و دستگاه هایی که هر روزه با آن ها سر و کار داریم، استفاده می شود، که یکی از مشکلات اصلی این موتورهای الکتریکی، سوختن سیم پیچی های آن است. در این قسمت از مقاله به شناخت هر چه ببیشتر این دستگاه ها می پردازیم.

 1. موتور الکتریکی DC سری: محرک قطار، موتور آسانسور، جرثقیل و خودرو
 2. موتور DC موازی: دمنده ها، هواکش صنعتی، فن و پمپ ها
 3. موتور AC القایی: سامانه های کنترل حرکت صنعتی و پیشرانه قایق موتوری
 4. AC سنکرون: تجهیزات رادار، کمپرسورها و پمپ ها

مراحل سیم پیچی الکتروموتور چگونه انجام می شود؟

سیم پیچی الکتروموتور هم مانند سایر امور تاسیساتی طی چندین مرحله انجام می شود. سیم پیچی موتور یک امر کاملا تخصصی است که باید توسط سرویسکار حرفه ای طبق مراحل زیر صورت گیرد. لازم به ذکر است که برای انجام این کار از روش های مختلفی استفاده می شود اما در این قسمت تنها به ارائه یک طرح کلی از چگونگی rewinding motor می پردازیم، که شامل مراحل زیر می باشد:

 • در مرحله اول باید در نظر داشته باشیم که اگر با یک موتور الکتریکی سوخته یا خراب شده مواجه شدیم، لازم است که در ابتدا هسته آن را از یاتاقان و روتور جدا کنیم.
 • گام بعدی در سیم پیچی الکتروموتور، بررسی و اطمینان از سالم بودن یاتاقان های قسمت جلویی و عقبی و همچنین بلبرینگ ها است. چرا که یکی از علت های اصلی سوختن electric motor، وجود نقص در بلبرینگ و تنظیم نبودن یاتاقان ها می باشد.
 • در مرحله سوم، نوبت به بررسی محل بلبرینگ ها می رسد. در صورت مشاهده خرابی و فرسودگی این قسمت از موتور، می بایست مشکل پیش رو را برطرف سازیم. لازم است که در این مرحله از سالم بودن روتور هم مطمئن شویم.
 • بعد از سپری کردن مراحل بالا، به سراغ هسته دستگاه می رویم. به دلیل تفاوت کلاف بندی هر موتور در مقایسه با دیگری، لازم است برای انجام این مرحله، ابتدا نوع سربندی موتور را تعیین کنیم.
 • در گام بعدی باید سیم های مربوط به استاتور را از داخل سیستم خارج کنیم، که معمولا برای انجام این کار از ابزاری به نام مغار کمک می گیرند. بعد از بیرون کشیدن سیم ها، باید هسته را تمیز و گرد و غبار و کثیفی های روی آن را پاک کنیم.
 • این مرحله که یکی از مهم ترین مرحله های سیم پیچی الکتروموتور به شمار می رود، پروسه نقشه برداری الکتروموتور است، که باید آن را به انجام برسانیم. به این صورت که کلاف های خارج شده از دستگاه را طبق گام کلاف بندی شمرده و در جایی یادداشت می کنیم.
 • بعد از مرحله نقشه برداری، با در نظر گرفتن طول و قطر شیار استاتور، عایق یا روکش مناسبی را انتخاب کرده و دینام را عایق بندی می کنیم. بعد از انجام این کار و طبق نقشه و کلاف بندی هایی که یاداشت کردیم، پیچیدن کلاف ها را طبق قالبی که از استاتور گرفته ایم، شروع می کنیم.
 • بعد از کلاف پیچی، آنها را دقت بسیار در جای درست قرار می دهیم و بعد از آن، سربندی کلاف ها را به انجام رسانده و بعد به نخ بندی آنها می پردازیم.
 • و در آخر برای اطمینان از درستی کار و اطمینان از تنظیم شدن سیم ها در جای خود، سیم پیچ را شار لاک می زنیم و به عایق بندی می کنیم.

تست و تعمیر سیم پیچی

مجموعه ما در زمینه سیم پیچی الکتروموتور چه مزایایی را ارائه می دهد؟

راگاسرد با ارج نهادن نظرات و راحتی خیال شما، در کنار خدماتی که به شما عزیزان ارائه می دهد، یکسری مزایای ویژه در نظر گرفته است که به شرح زیر می باشد:

 • ارائه ضمانت نامه و کارت گارنتی
 • خدمت رسانی به صورت 24 ساعته و شبانه روزی
 • اعزام تعمیرکار در سریع ترین زمان ممکن به محل مورد نظر
 • استفاده از قطعات اورجینال و با کیفیت
 • امکان مشاوره با کارشناسان و متخصصین مجموعه
 • مجهز به تیم حرفه ای و مجرب

در صورت تمایل به دریافت خدمات از این مجموعه، می توانید با استفاده از دو روش تلفنی و پر کردن فرم سفارش به صورتی اینترنتی سفارش خود را ثبت نمایید. همکاران ما بعد از دریافت اطلاعات شما، نزدیک ترین و بهترین نیروی خود را در سریع ترین زمان به محل مورد نظر اعزام می نماید.

avatar