سیم پیچی موتور کولر گازی

آیا موتور کولر گازی تان سوخته است و نیاز به تعمیر یا تعویض مجدد دارد؟ آیا می دانستید که اگر سیم پیچی کمپرسور کولر گازی خود را به افراد متخصص و با تجربه بسپارید، چقدر می تواند به صرفه تر و بهتر از سپردن به افراد غیر حرفه ای و آماتور باشد؟

کولر گازی به عنوان یکی از سیستم های سرمایشی به شمار می رود که از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل شده است، که یکی از قطعات مهم آن موتور کولر گازی بوده و مانند قلب آن عمل می کند. گاهی اوقات ممکن است این دستگاه به دلایل مختلفی خراب شود و به تعمیر و سیم پیچی مجدد نیاز داشته باشد، که در این جور مواقع باید از یک تعمیرکار حرفه ای و مجرب برای انجام این کار کمک بگیریم.

سوختن و از کار افتادن موتور دستگاه می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، در ادامه قصد داریم تا درباره علت های خرابی و عواملی که باعث سوختن سیم پیچی های موتور دستگاه می شود، بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و دانستن هزینه سیم پیچی موتور کولر، می‌توانید با استفاده از دکمه زیر با بخش تعمیر کولر گازی ما تماس بگیرید.

تماس(02155957723)
موتور کولرگازی

مراحل سیم پیچی موتور کولر گازی

موتور الکتریکی سیستم بسیار پیچیده ای ندارد، اما تعویض و سیم پیچی مجدد آن کار ساده ای نیست و می بایست توسط تعمیرکار حرفه ای و مجرب انجام شود. موتورهای کولر گازی در انواع و ویژگی های مختلف و همچنین با سیم پیچی های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند، اما در کل؛ فرایند سیم پیچی دوباره آنها شامل 4 مرحله زیر می باشد:

اولین گام در فرایند سیم پیچی دینام

در مرحله اول می بایست با رعایت نکات ایمنی، دستگاه را باز کنید و قطعات آن را از هم جدا نموده و سیم پیچی های قدیمی و سوخته آن را خارج کنید. لازم به ذکر است که دستگاه را در سطحی عاری از هرگونه گرد و غبار قرار دهید. موتور را بر روی میز قرار داده و پیچ های آن را باز کنید حالا می توانید تمام اجزای درونی موتور را ببینید. روتور یا آرمیچر را که مانند یاتاقال در قسمت مرکزی دستگاه قرار دارد را با دست به آرامی از موتور خارج کنید.

توجه داشته باشید که برای انجام این کار حتما از دستکش محافظ استفاده کنید. سپس، برای شل کردن سییم پیچی ها، می توانید از پیچ گوشتی استفاده کنید و آنها را به سمت بالا کشیده تا شیارها بازتر شوند. تعداد سیم های مورد نیاز هر کویل را شمرده تا در سیم پیچی جدید با مشکل مواجه نشوید و با ساختار اصلی آن سازگاری داشته باشد. نکته قابل توجه اینکه برخی از افراد برایی خارج کردن سیم پیچی های فرسوده، لاک متراکم گشته روی بدنه شیارها را می سوزانند.

گام دوم از سیم پیچی موتور کولر گازی

در این مرحله، بعد از خارج کردن سیم های قدیمی از شیارها، نوبت به عایق بندی می رسد. عایق قدیمی و شیارها را از جایگاه خود خارج کرده و گرد و خاک و کثیفی های آن را تمیز می کنید. بعد از انجام این کارها، کاغذ عایق را به اندازه شیارها برش می دهید و هر برش از کاغذها را به آرامی داخل شیارها قرار دهید. البته در صورت ساللم بودن کاغذهای عایق دیگر نیازی به تعویض آنها نیست.

سیم پیچی مجدد؛ سومین مرحله از روند سیم پیچی موتور کولر گازی

 • با استفاده از سیم های جدید با ضخامت، اندازه و تعداد مشخص شده با ساختار اصلی موتور، سیم پیچی جدید را شروع می کنید.
 • کلاف ها را به طور دقیق محکم و فشرده می کنید.
 • در نظر داشته باشید که بعد از سیم ییچی هر قسمت از موتور، شیارهای رو کلاف را به سمت پایین سوق دهید.
 • با انجام این کار، از تکان خوردن کلاف ها در فرایند سییم پیچی موتور کولر گازی جلوگیری می کنید.
 • سرهای کلاف را به اولین شیار وصل کنید و لبه های شیار را با دو سیم محکم ببندید.
 • با انجام دادن مراحل بالا مدار کامل می شود و سیم پیچی موتور آماده برقرار کردن جریان انرژی بین ژنراتور و آرمیچر می باشد.
 • اکنون تمام قطعات موتور را در جای خود قرار داده و آن را ببندید.
 • به برق وصل کرده و نحوه عملکرد آن را کنترل و بررسی نمایید.

مرحله پایانی؛ زدن شارلاک یا وارنیش

برای اجرای شارلاک فقط کافی است مجددا درپوش موتور را باز کرده و سیم پیچی آن را بررسی کنید. بعد از رفع اشکالات کوچک، استاتور را گرم کرده و وارنیش خود را آماده کنید. زمانی که استاتور به طور کامل داغ شد، باید آن را در ظرفی که لاک در آن قرار دارد گذاشته تا مواد به خوبی به خورد سیم ها برود. در آخر موتور را از مواد وارنیش خارج نموده و چند ساعتی آن را حرارت دهید، بعد از گذشت زمان مشخص شده، آن را از دستگاه گرمکن خارج کرده و بگذارید تا خنک شود.

سیم پیچی موتور کولر گازی

دلایل سوختن سیم پیچی های کولر گازی کدامند؟

سیم پیچی موتور کولر بنا به دلایل مختلفی می سوزد، که این دلایل عبارتند از:

 • قطع شن سیم پیچی استارت
 • ریخته شدن آب بر روی دینام دستگاه
 • نوسانات شدید برق
 • سفت بودن تسمه دینام
 • عدم توجه به سرویس های دوره ای و سالیانه
 • عدم رسیدگی و نگهداری نادرست
 • کمک گرفتن از افراد آماتور و غیر حرفه ای به هنگام خرابی موتور کولر گازی
 • سولفاته شدن سیم پیچی
 • اتصال سیم های خروجی به ترمینال
انجام خدمات سیم پیچی موتور کولر گازی

سیم پیچی کمپرسور کولر گازی

فرسودگی و سوختن سیم پیچی های کمپرسور یکی از مشکلاتی است که کارکرد کولر گازی را مختل می کند. برای بررسی و اطمینان از سالم بودن آن، لازم است 3 مرحله زیر را انجام شود.

 • در مرحله اول ابتدا باید درپوش ترمینال کمپرسور برداشته شده و از روغنی نبودن سوکت های کمپرسور مطمئن شوید. چرا که اگر سوکت های دستگاه روغنی و کثیف باشد، ارتباط بین سوکت و ترمینال قطع می شود و باعث از کار افتادن کولر اسپلیت می شود.
 • در مرحله بعد باید با استفاده از اهم متر سیم پیچی کمپرسوور را تست کنید.
 • در مرحله آخر؛ باید اتصال بدنه را بررسی و تست کنید. دقت کنید که کانکتورهای موتوور نباید به هیچ عنوان با بدنه اتصال داشته باشند.

تعمیر و تعویض سیم پیچی های کولر گازی امری تخصصی و حساس می باشد، که باید از افراد متخصص و حرفه ای که از تجربه بالایی در این زمینه برخوردار هستند، کمک بگیرید.

قیمت و هزینه سیم پیچی موتور کولر گازی چقدر است؟

یکی از دغدغه های اصلی مردم در زمان تعمیر و سرویس وسایل برقی و سیستم های خود، هزینه بالای دریافت این خدمات می باشد. بیشترین سوال کاربران از ما، این است که قیمت سیم پیچی موتور کولر چگونه تعیین می شود و چقدر است. شایان ذکر است که بدون بررسی کارشناسان از دستگاه نمی توان هزینه دقیقی را ارائه داد، چرا که در این میان عوامل بسیاری هستند که در این قیمت بی تاثیر نیستند. در ادامه مطلب به شناخت این عوامل می پردازیم.

عوامل موثر بر روی هزینه سیم پیچی موتور دستگاه

عوامل متعددی بر روی هزینه های سیم پیچی موتور تاثیر می گذارند که شامل موارد زیر می شود:

 • میزان خرابی و نوع سیم پیچی
 • ظرفیت موتور الکتریکی
 • تعویض قطعات خراب شده
 • نوع سیم لاکی
 • قیمت تعمیرات سایر قسمت های مانند بلبرینگ متصل به شفت دینام کولر
 • هزینه سرویس های ویژه، نظیر بیمه و گارانتی
 • اجرت حمل و نقل موتور کولر تا کارگاه سیم پیچی
هزینه سیم پیچی موتور کولر گازی

قدرت و توان موتور کولر بر هزینه سیم پیچی دینام کولر گازی چه تاثیری می گذارد؟

یکی از مهم ترین پارامترهایی که هنگام موتور کولر گازی باید بدان توجه کنید، در نظر گرفتن قدرت و توان موتور می باشد. که همین موضوع بر روی قیمت سیم پیچی هم تاثیرگذار است. برای درک هر چه بیشتر تاثیر قدرت و توان موتورهای الکتریکی بر هزینه های سیم پیچی موتور کولر گازی بهتر است موضوع را با ذکر یک مثال برای شما شرح دهیم.

تصور کنید که دو نوع موتور کولر گازی در مقابل شما قرار داد، که یکی از آنها برای کولر گازی 7000 و دیگری برای کولر گازی 3000 مناسب می باشد. کاملا مشخص است که موتوری که برای سیستم 7000 در نظر گرفته شده است باید از توان و قدرت بیشتری برخوردار باشد که بتواند پره های دستگاه را بدون هیچی مشکلی به حرکت درآورد.

چنین موتورهای الکتریکی برای تامین انرژی مکانیکی مورد نیاز، به کویل هایی با ابعاد و تعداد بیشتری احتیاج دارد، که این بدین معناست که در فرایند سیم پیچی موتور کولر گازی به سیم های مسی بیشتر و زمان بیشتری برای انجام این کار نیاز است. پس بنابراین می توان گفت که هر چه ظرفیت و قدرت موتوری بالاتر باشد، قطعا قیمت سیم پیچی هم با در نظر گرفتن دو فاکتور؛ مقدار سیم مورد نیاز و مدت زمانی که یک تعمیرکار به سیم پیچی موتور اختصاص می دهد، افزایش می یابد.

آیا جنس سیم هم بر روی قیمت سیم پیچی موتور کولر گازی تاثیرگذار است؟

برای سیم پیچی دینام کولر از دو نوع مختلف، سیم های مسی و آلومینیومی استفاده می کنند. کاملا بدیهی است که هر کدام از این دو نوع مزایا و معایب خود را دارند. سیم پیچی کولر با سیم های مسی هزینه بیشتری نسبت به سیم های آلومینیومی دارند و همچنین از طول عمر بالاتری هم برخوردار هستند. اما امروزه بسیاری از مردم به دلیل قیمت بالای سیم های مسی، به سیم پیچی آلومینیومی روی می آورند. به همین دلیل نوع سیم بر روی هزینه های سیم پیچی دینام تاثیرگذار است.

هنگام سیم پیچی موتور کولر باید به چه نکاتی توجه کرد؟

هنگام سیم پیچی دینام کولر گازی باید یکسری معیار در نظر بگیرید و به نکات زیر توجه کنید.

 1. در نظرگرفتن ویژگی های موتور و مدل آن
 2. کارایی و بازدهی دستگاه
 3. در نظر گرفتن قدرت و توان موتور
 4. عمر دستگاه
 5. در دسترس بودن قطعه جدید
 6. هزینه تعمیر یا تعویض
 7. بهره برداری بلند مدت از موتور
اعزام تعمیرکار سیم پیچی کولر

تعمیر و سیم پیچی موتور کولر گازی با ضمانت به چه معناست؟

راگاسرد به عنوان یکی از مراکز معتبر و گریدار در شهر تهران، در تمامی خدمات خود، از لوازم اورجینال و با کیفیت استفاده می کنید. علاوه بر این، تمام تعمیرکاران فعال در این مجموعه، از چندین فیلتر فنی و شخصیت رد شده و به این ترتیب کیفیت کار آنها کاملا تایید شده است و به همین واسطه ما تمامی خدمات انجام شده را برای مدتی مشخص ضمانت می کنیم. شما در پایان فرایند تعمیر سیم پیچی موتور کولر گازی یک ضمانت نامه رسمی دریافت می کنید.

در صورت تمایل برای دریافت خدمات از این مجموعه، می توانید با استفاه از دو روش تلفنی و پر کردن فرم سفارش، درخواست خود را به صورت اینترنتی ثبت نمایید. همکاران ما بعد از دریافت اطلاعات شما و بررسی های بیشتر، در سریع ترین زمان ممکن نزدیک ترین نیروی خود را به محل مورد نظر اعزام می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

avatar