نصب داکت اسپلیت: آنچه باید پیش از راه انداری duct split بدانید

داکت اسپلیت یکی از سیستم های تهویه مطبوع می باشد که  به دلیل داشتن قابلیت دو حالته سرمایشی و گرمایشی در بسیاری از ساختمان ها به کار گرفته می شود. نصب داکت اسپلیت به روش صحیح و طبق اصول و قواعد از نکات ضروری است زیرا در صورت نصب و راه اندازی اشتباه این سیستم ها، قدرت و بازدهی آن کاهش پیدا می کند و عملکرد داکت اسپلیت دچار مشکل خواهد شد. بنابراین لازم است بدانید که بهتر است نصب داکت اسپلیت را به نصاب متخصص و حرفه ای بسپارید. لازم به ذکر است که این مطلب علاوه بر آموزش رایگان شامل توضیحاتی در مورد خدمات راه اندازی داکت اسپلیت و نصاب می باشد.

ادامه این مطلب ↶
نصب داکت اسپلیت: آنچه باید پیش از راه انداری duct split بدانید

مراحل نصب صحیح داکت اسپلیت

نصب داکت اسپلیت باید با دقت و طبق اصول استاندارد انجام شود؛ در نظر داشته باشید که پیش از نصب، انتخاب صحیح نوع و ظرفیت سیستم از نکات مهم است. فرض را بر این می گیریم که شما با بررسی درست تمامی عوامل مهم ظرفیت، محل نصب، جای قرارگیری یونیت داخلی و یونیت خارجی دستگاه و… را رعایت کرده اید. مراحل راه اندازی این نوع از سیستم های تهویه شامل موارد و نکات بسیاری است که دانستن آنها خالی از لطف نیست و در انتخاب یک تیم حرفه ای کمک کننده و مفید خواهد بود، توجه کنید که این موارد باید توسط نصاب حرفه ای و باتجربه انجام شود. خواندن این بخش از مطلب برای نصاب ها و مدیران ساختمان ها مفید خواهد بود.

نصب داکت اسپلیت

نصب یونیت داخلی داکت اسپلیت داخل سقف کاذب

یونیت داخلی که دربردارنده هواساز دستگاه است که محیط داخل قرار می گیرد. هنگام نصب هواساز داکت اسپلیت دقت کنید که ابعاد و اندازه دریچه ای که در سقف تعبیه شده است برای جایگذاری Duct split و تعمیر آن مناسب باشد. طی پروسه نصب در نظر داشته باشید که یونیت داخلی به هیچ عنوان نباید در سرویس بهداشتی اتاق خواب، حمام و اتاق نشیمن قرار گیرد.

نصب یونیت خارجی سیستم

کندانسور یکی از اجزای به کار رفته در داکت اسپلیت است که در یونیت خارجی قرار دارد، این قسمت از دستگاه باید در خارج از محیط واحدها نصب شود. نکته قابل تامل درباره یونیت خارجی نصب تخصصی و اصولی آن می باشد زیرا راه اندازی و نصب آن به روش نادرست می تواند منجر به سوختن کمپرسور یا کم شدن عمر مفید سیستم شود. دقت کنید که در صورت نصب چندین کندانسور در کنار هم فاصله جانبی و استاندارد بین آنها را رعایت کنید.

متصل کردن لوله مسی

یکی از نکات مهم در نصب صحیح داکت اسپلیت برقرار کردن ارتباط بین یونیت داخلی و یونیت خارجی می باشد. این دو بخش توسط لوله های مسی به همدیگر متصل می شوند که این لوله ها باید از جهت طول و ارتفاع با دستگاه در تناسب باشند.

کانال کشی صحیح در نصب داکت اسپلیت

کانال کشی از دیگر مراحل با اهمیت در فرآیند راه اندازی و نصب داکت اسپلیت است که باید طبق اصول و طرح قبلی و توسط افراد ماهر و حرفه ای انجام شود. بررسی محل قرار گرفتن دریچه مکش، محاسبه صحیح ابعاد دریچه، تنظیم مسیر کانال ها از نکات مهم در بخش کانال کشی این سیستم های سرمایشی/ گرمایشی است که در صورت رعایت نکردن آنها، عملکرد کلی دستگاه دچار اخلال خواهد شد.

نصب داکت اسپلیت

4 گام مهم در راه اندازی حالت گرمایش داکت اسپلیت

همه ما می دانیم که داکت اسپلیت ها سیستم هایی هستند که قابلیت این را داشته که  هم در حالت سرمایش و هم حالت گرمایش کار کنند. برای راه اندازی حالت گرمایشی دستگاه باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 1. اولین گام جهت راه اندازی سیستم گرمایش داکت اسپلیت، شست و شو و تمیز کردن یونیت داخلی دستگاه می باشد. برای انجام این مرحله باید فیلتر موجود در یونیت داخلی را خارج نموده و به تمیز کردن آن بپردازیم.
 2. گام بعدی تمیز کردن یونیت خارجی و از بین بردن آلودگی های آن است، برای تمیز کردن این بخش ابتدا باید شبکه تعبیه شده در قسمت پشتی یونیت خارجی را جدا نموده و بدون اینکه آب و مواد شوینده به داخل بخش های موتور آن راه پیدا کند، کثیفی ها را از بین ببریم.
 3. اگر داکت اسپلیت به کویل آب گرم وصل باشد و گرمای خود را به وسیله آب گرم منتقل شده از موتورخانه یا پکیج به داخل کویل بگیرد، لازم است جهت راه اندازی حالت گرمایش، تمامی فلکه ها و شیرهای خروجی و ورودی آب گرمی که به کویل وصل هستند را باز نماییم.
 4. در این مرحله باید به وسیله کنترل، دستگاه را از حالت cold خارج کرده و آن را روی حالت hot  قرار دهیم و اسپلیت داکت دار را روی دمای مورد نظر خود تنظیم کنیم. در نظر داشته باشید که حتما باید این دستگاه ها به صورت دوره ای توسط سرویسکاران داکت اسپلیت، سرویس و رسیدگی شوند.

مراحل ضروری راه اندازی حالت سرمایش هنگام نصب داکت اسپلیت

هنگام نصب سیستم و راه انداختن حالت سرمایش آن لازم است مراحل زیر را طی شود، درست است راه اندازی دستگاه باید توسط نصاب داکت اسپلیت انجام شود اما شما می توانید با دانستن این اطلاعات از انجام این فرآیند به روش درست و اصولی اطمینان حاصل کنید.

 1. قدم اول برای راه انداختن سیستم سرمایشی داکت اسپلیت مشابه با حالت گرمایش آن می باشد. برای انجام این مرحله باید یونیت خارجی و یونیت خارجی دستگاه را تمیز کرده و آن ها بشورید اما دقت کنید که آب به فضای داخل موتور نفوذ نکند.
 2. قدم بعدی بررسی و چک کردن میزان گاز مبرد دستگاه است، اگر گاز مبرد سیستم به اندازه کافی باشد که نیازی به شارژ آن نیست اما در صورتی که سیستم تهویه HVAC با کمبود گاز مبرد مواجه شود باید قبل از به کار انداختن دستگاه توسط یک متخصص آن را شارژ کنیم.
 3. بعد از اطمینان از میزان گاز مبرد در سیستم به سراغ کمپرسور رفته و آن را مورد ببررسی قرار می دهیم. اگر عملکرد کمپرسور دچار مشکل شود و نتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد باید با تعمیرکار مربوطه تماس بگیرید تا بعد از بررسی لازم مشکل ایجاد شده را رفع نماید.
 4. در مرحله نهایی باید به کمک کنترل، دستگاه را روی حالت cool قرار دهید و پنجره ها را بسته نگه دارید تا محیط اطراف شما به خوبی خنک شود.
 5.  لازم است بدانید که علاوه بر نصب و راه اندازی انواع سیستم های تهویه، سایر امور مربوط به آن، سرویس و تعمیر داکت اسپلیت هم جزء خدمات ما محسوب می شود، کافی است برای ثبت سفارش با مجموعه ما تماس بگیرید.

نصب duct split در تهران

هزینه نصب داکت اسپلیت چگونه تعیین می شود؟

هزینه نصب داکت اسپلیت متاثر از عوامل بسیاری از جمله؛ جنس لوله ها و طول کانال کشی، اجرت نصاب، هزینه شارژ گاز مبرد، مقدار شلنگ و شیرهای فلکه ای که جهت اتصال لوله های رفت و برگشت به کویل آب گرم استفاده می شوند و… می باشد. که هر کدام  از موارد بالا در کم و زیاد شدن قیمت نصب و اجرای این نوع از سیستم ها تاثیر می گذارد. لازم است بدانید که نمی توان بدون بازدید و بررسی دقیق کارشناسان برای نصب این سیستم ها قیمت دقیقی را اعلام کرد اما سعی بر این داشتیم که قیمت های حدودی آن را در قالب یک جدول در اختیار شما قرار دهیم.

قیمت تا ( به تومان)قیمت از( به تومان)نوع خدمت
مدارشویی کامل و ازت شویی190.000270.000
اجرت شارژ گاز(R22) 42تا 48 هزار450.000530.000
اجرت شارژ گاز (R22) 32  تا 36 هزار360.000400.000
اجرت شارژ گاز به همراه گاز 410 داکت اسپلیت 32 تا 36 هزار620.000750.000
اجرت لوله کشیمتری 60.000
اجرت کانال کشیمتری 95.000
کانال گالولنیزه به همراه عایقمتری 240.000
کانال فلکسیبل عایق دارهر متر طول 100.000
کانال پلی اورتان پیش عایقهر متر مربع 250.000
باکس پلنیوم برای کانالل فلکسیبلبرای هر دستگاه 550.000
هزینه بررسی و بازدید از پروژه و اعلام پیش فاکتور70.00085.000
نصب و راه اندازی داکت اسپلیت مدلل اروند با ظرفیت 3000028.000.00030.000.000
نصب سیستم مدل خانه شرقی ظرفیت 3000030.000.00032.100.000
نصب و اجرای  Duct split مدل آرن با ظرفیت 3000037.500.00039.100.000
وکیوم کامل دستگاه120.000150.000
هزینه تعویض فیلتر درایر200.000250.000
هزینه تعویض ترموستات با ضمانت 3 ماهه390.000450.000
هزینه ایاب و ذهاب50.000

نکات طلایی برای نصب صحیح داکت اسپلیت

با در نظر گرفتن و رعایت نکات گفته شده در این قسمت می توانید علاوه بر به دست آوردن تجربه، هنگام بهره گیری از این سیستم ها، به افزایش طول عمر مفید Duct split کمک کنید:

 • سیستم باید خارج از اتاق ها نصب شود تا هنگام استراحت صدای دستگاه برای ساکنین مزاحمت ایجاد نکند.
 • هنگام نصب و راه اندازی سیستم سرمایشی خود از میزان شارژ گاز دستگاه مطمئن شوید. توجه کنید گازی که برای شارژ کردن دستگاه استفاده می کنید باید با مدل آن تناسب داشته باشد.
 • کانال کشی یکی از مهم ترین موارد در طی فرآیند نصب داکت اسپلیت است که باید توسط سرویسکار متخصص انجام شود در غیر این صورت با گذشت زمان ممکن است شاهد نشتی آب و نم دادن دیوارها باشید.

نصب داکت اسپلیت

در انتخاب داکت اسپلیت باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

بیشتر افراد هنگام خرید یک وسیله برقی یا سیستم های دیگر همیشه کیفیت محصول برایشان مهم بوده است و همیشه این نگرانی را دارند که بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند، که بعدها پشیمانی به سراغشان نرود. مجموعه ما برای راحتی خیال شما عزیزان قصد دارد شما را با ذکر چندین نکته مهم در انتخاب Duct split یاری نماید.

 1. در نظر گرفتن ساختار کلی سیستم
 2. برند و ظرفیت
 3. توجه به نوع دستگاه ( معمولی گرید (B) و اینورتر گرید(A))
 4. در نظر گرفتن روش های تامین گرمایش در سیستم ( کویل برقی، کویل آب گرم، هیت پمپ)
 5. بررسی معایب و مزایای Duct split
 6. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و نیاز به راهنمایی می توانید با مجموعه ما تماس حاصل نمایید تا مشاورین ما شما را برای بهترین انتخاب راهنمایی نمایند.

مجموعه ما نصب داکت اسپلیت را در چه مناطقی انجام می دهد؟

این مجموعه جهت راحتی و آسایش شما عزیزان چند تیم از بهترین نصاب های سیستم تهویه مطبوع خود را در مناطق و نقاط مختلف تهران به صورت نیروهای آماده مستقر نموده تا در صورت تماس شما و ثبت درخواست جهت اعزام نصاب در کوتاه ترین زمان ممکن در محل مورد نظرتان حاضر شوند و تمامی خدمات مربوط به نصب و راه اندازی داکت اسپلیت را به بهترین شکل ممکن به انجام برسانند.

نصب داکت اسپلیت

درخواست اعزام نصاب داکت اسپلیت از مجموعه ما شامل چه مزایایی می باشد؟

از آنجایی که این نوع از سیستم های سرمایشی و گرمایشی دارای انواع متفاوتی است که نصب هریک از آنها روش های خاص خود را دارد، هنگام راه اندازی دستگاه باید از افرادی کمک بگیرید که تخصص کافی در این زمینه داشته باشند. راگاسرد با بهره گیری از بهترین نصاب های داکت اسپلیت که علاوه بر دانش و تخصص کافی، تجربه بالایی را در زمینه شناخت این سیستم ها در اختیار دارند و در تمام نقاط تهران به صورت 24 ساعته آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

همچنین برای آسایش خاطر هر چه بیشتر شما بعد از اتمام فرآیند نصب داکت اسپلیت ضمانت نامه ای ارائه می شود تا خدمت انجام شده را طی مدت مشخصی تضمین نماید. جهت ثبت درخواست اعزام نصاب از تیم حرفه ای ما، می توانید با یکی از شماره تلفن های مندرج در وب سایت صفحه تماس گرفته یا با استفاده از فرم ثبت سفارش، درخواست خود را ثبت و برای ما ارسال نمایید.

avatar