نصب فن کویل سقفی: هر آنچه باید در مورد راه اندازی فن کویل سقفی بدانید

فن کویل سقفی یکی از انواع فن کویل ها است که به دلیل متفاوت بودن محل نصب در دسته بندی مجزایی قرار می گیرد. نصب فن کویل سقفی یکی از اموری است که باید با در نظر گرفتن شکل و ابعاد این سیستم ها انجام شود. به دلیل تنوع در انواع فن کویل ها باید توجه داشته باشید که نصابی که برای انجام پروسه نصب در محل مورد نظرتان حاضر می شود، اطلاعات کافی در زمینه نصب تخصصی فن کویل سقفی را در اختیار داشته باشد. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را درباره طریقه نصب و راه اندازی فن کویل های نوع سقفی بیان کنیم، با ما همراه باشید.

چنانچه به خدمات راه اندازی سایر انواع این سیستم های تهویه مطبوع احتیاج دارید، می توانید به صفحه نصب فن کویل مراجعه نمایید.

محل قرارگیری و نصب انواع فن کویل سقفی

فن کویل های سقفی به دسته های سقفی توکار، کانالی و کاستی تقسیم بندی می شوند که قطعا به دلیل تفاوت در شکل و اندازه هر یک از آنها، طریقه نصب و راه اندازی هر کدام در مقایسه با دیگری دارای تفاوت هایی می باشد.

نصب فن کویل سقفی توکار

فن کویل های نوع سقفی توکار حتما باید در سقف کاذب قرار گیرند، یکی از مشکلاتی که هنگام سرویس و حتی نصب این نوع وجود دارد، همین محل قرارگیری آنهاست زیرا دسترسی به دستگاه راحت نیست و به همین ترتیب فرآیند تعمیر و نصب سخت خواهد شد. در پروسه راه اندازی فن کویل سقفی توکار می توان با استفاده از کانال کشی جریان خروجی هوا، به توزیع مناسب و یکپارچه هوا در ساختمان کمک کرد.

راه اندازی فن کویل سقفی توکار

راه اندازی فن کویل سقفی کانالی

نصب فن کویل سقفی از نوع کانالی هم از اقداماتی است که نیاز به نصاب مخصوص فن کویل دارد. از آنجایی که  این نوع هم باید داخل سقف های کاذب قرار داده شوند، لازم است هنگام راه اندازی آنها به ابعاد و اندازه سقف کاذبی که قرار است دستگاه در آن نصب شود، دقت کافی به کار گرفته شود.

نصب فن کویل سقفی کاستی

هنگام نصب این سیستم ها، لازم است نصاب دقت کند و ببیند که با کدام یک از انواع فن کویل کاستی سر و کار دارد. به این دلیل که این نوع فن کویل ها خود به تنهایی به سه دسته مجزا به نام های مدور، چهار طرفه و یک طرفه دسته بندی می شوند که به دلیل وجود تفاوت در شکل ظاهری آنها، مراحل راه اندازی و قرارگیری متفاوتی نیز خواهند داشت.

اگر می خواهید اطلاعات مفیدی در مورد نحوه عملکرد این سیستم سرمایشی کسب کنید می توانید سری به سایت ویکی پدیا بزنید.

نصب فن کویل سقفی

مراحل نصب فن کویل های سقفی چگونه انجام می شود؟

برای شروع پروسه نصب فن کویل سقفی ابتدا باید شرایط و موقعیت محل قرارگیری دستگاه را فراهم کنید، سپس باید جهت و فاصله فن کویل را با سیستم لوله کشی منطبق کرده و دقت کنید که حتما دستگاه نسبت به کانال های لوله کشی در فاصله مناسب و استانداردی قرار گرفته باشد. نصاب فن کویل در حین انجام مراحل نصب باید دسترسی راحت و بدون دردسر دستگاه را در اولویت کار خود قرار داده باشد؛ زیرا در صورت نیاز سیستم به تعمیر اگر دسترسی به قطعات و اجزای آن سخت باشد فرآیند تعمیر با مشکل مواجه خواهد شد.

در گام بعدی باید از اتصال صحیح دستگاه با کانال های لوله کشی اطمینان حاصل کرده و عملکرد آنها را مورد بررسی قرار دهیم، سپس باید از هم تراز بودن فن کویل در جای خود مطمئن شویم و در نهایت  لوله تخلیه سیستم را با در نظرگرفتن شیبی به اندازه یک درصد نصب کنیم.

جهت درخواست اعزام متخصص می توانید به صفحه نصاب فن کویل مراجعه نمایید.

روش های مختلف لوله کشی در نصب و راه اندازی فن کویل های سقفی کدامند؟

لوله کشی با برگشت معکوس: برای سیستم های بسته ای که مبدل های گرمایی آن دارای افت فشار یکسانی باشند بهتر است از سیستم لوله کشی با برگشت معکوس استفاده کنید. در این روش از لوله کشی افت فشار در مسیر لوله کشی برای نزدیک ترین و دورترین مبدل حرارتی یکسان می باشد.

لوله کشی با برگشت مستقیم: برای سیستم های بسته ای که مبدل های گرمایی آن افت فشار یکسانی ندارند، استفاده از روش لوله کشی با برگشت مستقیم پیشنهاد می شود زیرا این روش مقرون به صرفه تر می باشد. دورترین مبدل حرارتی در مسیر لوله کشی بیشترین افت فشار را خواهد داشت.

لوله کشی مختلط (ترکیبی): همان طور که از اسم این مدل از لوله کشی مشخص است تلفیقی از دو روش لوله کشی برگشت مستقیم با برگشت معکوس با رعایت نکات ذکر شده، می باشد.

نصب fan coil سقفی کاستی

چه عواملی در تعیین هزینه نصب فن کویل سقفی تاثیرگذارند؟

برای هزینه نصب فن کویل سقفی نمی توان عدد ثابتی را تعیین کرد؛ به دلیل اینکه فن کویل های سقفی خود دارای انواع مختلفی هستند که هر یک ابعاد و اندازه خاصی دارند، در نتیجه روش نصب در آنها هم متفاوت خواهد بود.
ارتفاع محل نصب از دیگر موارد تاثیرگذار در انجام این کار می باشد، به این صورت که هر چقدر ارتفاع محلی که می خواهیم فن کویل را در آن قرار دهیم بیشتر باشد، مدت زمان و حجم و زحمت اجرای کار هم بیشتر می شود و در این شرایط دستمزد نصاب فن کویل سقفی هم افزایش پیدا می کند.

یکی دیگر از عوامل موثر در تعیین هزینه راه اندازی فن کویل های سقفی چگونگی لوله کشی این دستگاه می باشد. بدیهی است که هر چقدر طول لوله کشی بیشتر باشد به لوله و کانال های بیشتری احتیاج داریم که همین امر سبب بالا رفتن هزینه های ناشی از نصب می شود.

نوع خدمتقیمت از(به تومان)قیمت تا (به تومان)
نصب و تعویض شیر فلکه دستگاه40/00055/000
اجرت هواگیری + شست و شوی سیکل آبگرم60/00080/000
هزینه سرویس کامل فن کویل80/000120/000
اجرت تعمیر و تعویض قطعات داخلی60/000120/000
اجرت نصب و راه اندازی فن کویل سقفی به همراه ترموستات100/000160/000
اجرت نصب و راه اندازی FAN COIL زمینی +شلنگ و ترموستات70/000110/000
هزینه نصب و راه اندازی کویل فن دار دیواری70/000110/000
هزینه ایاب و ذهاب50/000
نصب فن کویل سقفی

نکات مهم در فرآیند نصب فن کویل سقفی

هنگام راه انداختن و نصب فن کویل های نوع سقفی بهتر است برخی نکات مهم را مد نظر داشته باشیم، درست است که این نکات و رعایت آنها بر عهده نصاب است اما دانستن این اطلاعات می تواند در حین درخواست اعزام نصاب و داشتن انتخابی بهتر در این زمینه برای شما مفید باشد.

 • از نصب فن کویل سقفی در فضاهایی که به طور مستقیم در معرض نور خوشید هستند، جدا خودداری کنید.
 • از محکم بودن و اتصال کامل لوله ها اطمینان حاصل کنید.
 • دقت کنید که حتما محل قرارگیری فن کویل سقفی متوازن و هماهنگ باشد.
 • در حین نصب دستگاه نباید به هیچ عنوان بدون استفاده از ابزارهای تخصصی لوله ها را صاف یا خم کرد.
 • عدم راه اندازی فن کویل در مجاورت با دیگر منابع و سیستم های گرمایشی
 • محلی را برای نصب fan coil سقفی انتخاب کنید که هوا به خوبی در اطراف سیستم جریان داشته باشد که برای ورود و خروج هوای دستگاه مانعی نباشد.
 • دستگاه را در محل هایی با امواج فرکانس بالا نصب نکنید.

اگی می خواهید از مراحل نصب به صورت جز به جز آگاه شوید، می توانید از این فایل pdf انگلیسی استفاده کنید.

چرا باید نصب فن کویل سقفی را به افراد متخصص بسپاریم؟

فن کویل های سقفی که خودشان زیرمجموعه ای از خانواده فن کویل ها هستند، خود دارای انواع مختلفی می باشند. به دلیل وجود این تنوع بالا در انواع و مدل های این دستگاه لازم است که نصب فن کویل سقفی را به افرادی بسپاریم که شناخت کافی از اجزا و قطعات به کار رفته در این سیستم را دارند.

علاوه بر این، یک نصاب فن کویل باید تسلط لازم جهت نصب این سیستم ها را در اختیار داشته باشد تا اگر در حین پروسه راه اندازی مشکلی پیش آمد، بتواند با بهره گیری از تجربه و دانش خود آن را حل کند. بنابراین می توان گفت که نصب کردن این سیستم های تهویه مطبوع توسط افراد متخصص و حرفه ای از اهمیت بالایی برخوردر است.

نصب فن کویل سقفی

مجموعه ما برای خدمات مربوط به نصب فن کویل سقفی چه امتیازهایی را ارائه می دهد؟

مجموعه ما برای کسب رضایت مشتریان خود، امتیازهای ویژه ای را در نظر گرفته است که شامل موارد زیر می شود:

 • بهره مندی از مشاوره و نظر کارشناسان حرفه ای
 • ارائه ضمانت نامه
 • اعزام نصاب فن کویل سقفی در سریع ترین زمان ممکن
 • ارائه خدمات در تمامی مناطق تهران به  صورت 24 ساعته
 • در نظر گرفتن کم ترین هزینه ممکن

جهت درخواست اعزام نصاب از مجموعه  ما می توانید فرم ثبت درخواست موجود در وب سایت ما را پر کرده و برای ما ارسال نمایید یا با یکی از شماره های تلفن مندرج در صفحه تماس با ما، تماس گرفته و درخواست خود را اعلام کنید تا بعد از انجام  بررسی های لازم، کارشناسان ما نزدیک ترین نصاب را به محل مورد نظرتان اعزام کنند تا در کوتاه ترین زمان ممکن به نصب فن کویل سقفی بپردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

avatar