نصب فن کویل: آموزش راه اندازی + خدمات نصب

کارکرد صحیح سیستم های سرمایشی وابستگی بسیاری به رعایت نکات فنی و تخصصی دارد و به همین دلیل است که در فرایند نصب فن کویل باید به تمامی این نکات توجه کنید.

تفاوتی ندارد که می خواهید این کار را به یک شخص یا شرکت واگذار کنید، یا خود برای نصب این سیستم های تهویه مطبوع اقدام نمایید؛ در هر صورت باید دانش خود را در این زمینه افزایش دهید. اگر می خواهید اطلاعات مفیدی درباره نحوه راه اندازی انواع فن کویل کسب کنید و یا به دنبال ثبت سفارش هستید این مطلب برای شما مفید خواهد بود.

ادامه این مطلب ↶
نصب فن کویل: آموزش راه اندازی + خدمات نصب

 

آشنایی با فن کویل ( Fan Coil)

فن کویل ها یکی از سیستم های تهویه مطبوع هستند، که قادرند علاوه بر خنک سازی محیط، به تامین هوای گرم مورد نیاز واحدها طی فصول سرد سال نیز بپردازند. همین قابلیت عملکرد دو حالته آنها است که باعث شده است این دستگاه های تهویه مطبوع طرفداران زیادی داشته و در انواع ساختمان ها از جمله تجاری، اداری و صنعتی مورد استفاده قرار گیرد.

کویل های فن دار از دو بخش، کویل ( مبدل حرارتی) و یک فن دمنده تشکیل شده اند، که به دو صورت دستی و اتوماتیک خاموش و روشن می شود.

فن کویل ها در سیستم های تهویه تمام هوا و تمام آب متفاوت عمل می کنند، که کارکرد آن ها به شرح زیر است:

انواع سیستم های تهویه مطبوع

 • سیستم های برپایه هوا : در این نوع از سیستم های تهویه، هوای مطلوب توسط دستگاه های هواساز که خارج از محیط داخلی قرار دارند، از طریق کانال های رفت و برگشت به محیط منتقل می شوند.
 • سیستم های برپایه آب : در سیستم های تهویه آبی، محیط توسط کویل آب سرد/ آب گرم و فن دمنده، سرد و گرم می شود و هوای تازه برای رسیدن به شرایط مطلوب به طور مستقیم از فضای خارجی تامین می شود.

بهتر است قبل از اینکه با طریقه نصب فن کویل و سایر مطالب مرتبط به آن آشنا شوید، انواع آن را بشناسید،که این شناخت می تواند شما را در نصب و راه اندازی این نوع از دستگاه های  HVACو انتخاب مناسب آن کمک شایانی کند.

 انواع فن کویل کدامند؟

در مجموع فن کویل ها از نظر شکل ظاهری  به 3 صورت طراحی و تولید می شوند، که عبارتند از:

فن کویل سقفی (Ceiling) :

این نوع از فن کویل ها در دو نوع کانالی سقفی توکار و کانالی سقفی روکار طراحی و تولید می شوند. ظرفیت فن کویل های سقفی از 600 تا 2000 فوت مکعب در دقیقه ساخته می شوند. ای نوع از کویل های فن دار بالاترین ظرفیت را دارند و به همین جهت از آنها در مکان ها و ساختمان های بزرگ صنعتی و تجاری استفاده می شود. جالب است بدانید که آنها در داخل سقف قرار می گیرند و به خاطر زیبایی ظاهر و کم صدا بودن بیشتر مورد توجه کاربران هستند.

فن کویل کانالی (Ducted ):

این نوع از فن کویل ها به دو صورت کابینت دار / بدون کابینت ساخته می شوند و به دلیل ظرفیت بسیار بالا این دستگا ها که بین 200 الی 1000 فوت مکعب در دقیقه است، برای فضاهای بزرگی مانند سالن ها و راهروهای بزرگ مناسب است. اما به دلیل نیاز به کانال کشی،کمتر از این نوع فن کویل ها استقبال می شود.

فن کویل زمینی( Floor standing ):

این مدل از سیستم های تهویه، هوای مطلوب را به دو صورت مختلف ( بالازن / روبه رو زن ) به محیط انتقال می دهند و به دلیل ظرفیت های پایین (200 الی 1000 فوت مکعب ) برای محیط های کوچکی مانند اتاق های اداری مناسب هستند.

فن کویل کاستی (Cassette):

این نوع از کویل های فن دار، هوا از طریق رویه داخلی دستگاه وارد سیستم شده و هوا را از دریچه های کناری به محیط انتقال می دهد و عموما در سقف کاذب نصب می شوند.

انواع فن کویل ها از نظر تعداد لوله

 1. فن کویل های چهار لوله ای
 2. فن کویل های سه لوله های
 3. فن کویل های دو لوله های

اجزای تشکیل دهنده فن کویل ها

امروزه وجود سیستم تهویه مطبوع برای هر ساختمانی ضروری و مهم است. فن کویل ها که یکی از این نوع سیستم ها محسوب می شوند، از اجزای مختلف، کویل( سرمایش/ گرمایش)، فیلتر هوا، فن دمنده، شیر هواگیری، الکتروموتور و غیره تشکیل شده اند، که هرکدام از آنها وظایف جداگانه ای را برای تهویه برعهده دارند، که در این قسمت به معرفی آنها می پردازیم. لازم به ذکر است، که شناخت اجزای این دستگاه، نصب فن کویل را برای شما راحت تر می کند.

 • فن دمنده :فن دمنده هوا را در کویل های سرمایشی و گرمایشی به جریان می اندازد و جذب و انتقال هوا به محیط از طریق این قسمت صورت می گیرد. معمولا fanها جنسی فلزی یا پلاستیکی داشته و از گروه سانتریفوژ هستند که باید کاملا بالانس و هماهنگ باشند.
 • کویل ( Coil) : معمولا کویل ها از لوله های مسی و در 3 شکل برقی، آبی و گازی ساخته می شوند. نحوه عملکرد کویل ها به این صورت است، که آب سرد یا آب گرم از لوله های ورودی وارد کویل سرمایش و گرمایش می شوند و پس از تبادل دما از لوله های خروجی به سمت دستگاه مولد برمی گردند.کویل های آبی جهت سرمایش و گرمایش، کویل های برقی برای گرمایش و کویل های گازی جهت سرمایش محیط کاربرد دارند.
 • فیلتر هوا : فیلتر یکی از اجزای اصلی فن کویل است، که تمام آلودگی های هوای ورودی به سیستم جذب آن می شوند و با عبور از کویل ها به محیط اطراف انتقال داده می شود. فیلتر هوا از ورود کثیفی، گرد و خاک به سیستم جلوگیری می کند. فیلتر های هوا در سه جنس مختلف آلومینیومی/ پلاستیکی / الیافی تولید می شوند که اکثر آنها قابل شست و شو و تعویض هستند.
 • شیر هواگیری : شیر هواگیری در دو نوع اتوماتیک و دستی طراحی می شوند، که هوای خفه و محبوس را از سیستم خارج می کند.
 • الکتروموتور (Electric motor ): موتورالکتریکی در فن کویلٰ، وظیفه به چرخش درآوردن فن را به عهده دارد و وسیله ای به نام اینورتر سرعت موتورها را کنترل می کند. دو نوع الکتروموتور که بیشترین کاربرد را دارند، عبارتند از :
 1. با قطب چاکدار
 2. با سیم پیچ راه انداز

نصب فن کویل

انتخاب فن کویل مناسب

زمانی که می خواهید یک سیستم سرمایشی یا هر وسیله دیگری را خریداری کنید، در ابتدا باید یکسری فاکتورهای مهم از جملهٰ، محل نصبٰ، برند دستگاه، نوع سیستم و … در نظر داشته باشید. بسیاری از تولید کننده ها در زمینه ساخت سیستم های تهویه مطبوع، جهت استفاده و رضایت مشتریان، فن کویل ها را در ظرفیت ها و ابعاد مختلف به عرصه تولید می رسانند.

ظرفیت فن کویل یکی از فاکتورهای مهمی است که باید هنگام خرید و انتخاب دستگاه بدان دقت کرد، به دلیل اینکه ظرفیت این سیستم ها در ارتفاعات مختلف، متفاوت اند و شما باید نسب به فضای ساختمان، ظرفیت درستی را انتخاب کنید.

بسیاری از کارخانجات برای راحتی مشتریان در انتخاب سیستم های تهویه، تمام مشخصات فنی دستگاه ها را با نام دستگاه، کد گذاری کرده و در کاتالوگ به معرفی آنها می پردازند و شما با مطالعه آنها می توانید فن کویل مناسب خود راخریداری کنید. البته می توانید در رابطه با این موضوع از کارشناسان حرفه ای ما مشاوره بگیرید و آنها شما را در انتخاب فن کویل مناسب راهنمایی کنند. سایر فاکتورهایی که باید به آنها توجه کنید، عبارتند از؛

 1. کویل دستگاه
 2. نوع فن کویل
 3. ابعاد فن کویل
 4. ظاهر دستگاه
 5. موتور و بدنه فن کویل

محاسبه ظرفیت فن کویل

همان طور که پیش تر گفته شدٰ، فن کویل ها باعث جریان هوای مطلوب در محیط می شوند. هرچه ظرفیت دستگاه بالا باشد، میزان بادهی و قدرت آن هم افزایش می یابد و این موضوع باید هنگام انتخاب سیستم در نظر گرفته شود. برای محاسبه ظرفیت فن کویل ها، باید از کارشناسان و متخصصین کمک بگیرید، که آنها به راحتی با سنجش میزان هوادهی دستگاه این کار را انجام می دهند. منظور از هوادهی، همان میزان و حجم بادی است، که فن کویل به فضا انتقال می دهند. واحد اندازه گیری ظرفیت فن کویل فوت مکعب در دقیقه است، که هر فوت آن با 35.31 فوت مکعب مساوی است.

فرآیند نصب فن کویل

بسیاری از مراکز تجاری و اداری امروزی برای داشتن هوای مطلوب از سیستم تهویه مطبوع استفاده می کنند، که به این نوع سیستم ها، فن کویل گفته می شود.

قطعه ای به نام ونتیلاتور در فن کویل باعث خارج شدن  هوای نامطلوب از محیط شده و توسط مبدل حرارتی آن را نابود کرده و هوای تازه را وارد فضا می کند. تمام خطوط لوله کشی سیستم های سرمایشی ساختمان برای خنک شدن آب به یک سیستم بزرگ تری به نام چیلر متصل هستند. قبل از آموزش مراحل نصب فن کویل باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشید :

نکاتی که باید قبل از نصب فن کویل به آن توجه کنید :

 • نصب دستگاه را به افراد واجد شرایط و با تجربه بسپارید.
 • تعمیر و نگهداری فن کویل هم باید توسط سرویسکار مجرب صورت گیرد.
 • تمام الزامات ایمنی را رعایت کنید.

مراحل نصب و راه اندازی فن کویل

مرحله اول نصب :

قبل از شروع نصب فن کویل، ابتدا باید نقشه ای متناسب با آن فضا، ظرفیت، قدرت دستگاه و ابعاد آن توسط کارشناسان تهیه شود، که با توجه به آن تمامی مراحل به درستی و با استاندارد های مشخص شده، انجام شود.

مرحله دوم نصب:

در مرحله دوم نصب، باید مکان مناسبی را طبق استانداردها انتخاب کنید. توجه داشته باشید که از قرار دادن دستگاه در مکان های زیر جدا خودداری نمایید :

 1. در معرض نور آفتاب قرار نگیرد.
 2. در نزدیکی منبع گرما نصب نشود.
 3. از محیط های مرطوب و جایی که آب به آن نفوذ کند، دور نگه داشته شود.
 4. در نزدیکی جاهایی که پرده یا مبلمان قرار دارد، نصب نشود.

و اما مکان هایی که می توانید دستگاه خود را نصب و راه اندازی کنید :

 1. مکانی که هوا به راحتی جریان داشته باشد.
 2. مکانی که دسترسی راحت تری برای تکنسین ها جهت سرویس و نگهداری باشد.
 3. مکانی که توزیع و پخش هوا را تضمین کند.

مرحله سوم نصب:

در این مرحله تکنسین ها تمام لوازم و قطعات مورد نیاز را فراهم می کنند.

مرحله چهارم نصب:

در مرحله پایانی نصب، کارشناسان و تکنسین های حرفه ای با توجه به تجهیزات و برنامه ریزی های کامل و جامع به نصب فن کویل می پردازند.

چه عواملی در تعیین هزینه نصب و راه اندازی فن کویل تاثیر می گذارد؟

هزینه سیستم های سرمایشی مانند Fan coil باید توسط تعمیرکاران بعد از سپری کردن فرآیند نصب و با توجه به تعرفه های اتحادیه تعیین شود. اما در این میان عواملی هم هستند، که بر روی هزینه نصب و راه اندازی فن کویل تاثیر می گذارند، که عبارتند از؛

 1. نوع کویل های فن دار و محل نصب آن
 2. مساحت ساختمان
 3. مدت زمان نصب
 4. نوع لوله کشی
 5. تجهیزات مورد استفاده و …

نصب فن کویل

اهمیت نصب فن کویل توسط افراد متخصص و مجرب

فن کویل ها در زیر مجموعه سیستم های تهویه مطبوع قرار دارند که بسیار پراستفاده هستند، که نصب آن پیچیدگی های خاص خود را داشته و به تخصص و تجربه کافی نیاز دارند. به همین خاطر؛ نصب فن کویل را باید به دست افراد کاربلد و متخصص بسپارید که علاوه بر شناخت سیستم های تهویه، دانش و مهارت کافی را هم برای انجام این کار داشته باشند. عدم توجه به این مسئله و سپردن آن به دست افراد غیر حرفه ای، مشکلات زیاد و جبران ناپذیری را برای سیستم شما به وجود می آورد.

خدمات ارائه شده توسط تیم ما چه مناطقی را در تهران تحت پوشش قرار می دهد؟

نصب و راه اندازی فن کویل یکی از خدمات مجموعه ما است، که توسط کادر حرفه ای و متخصص در 4 نقطه مختلف در تهران از جمله شرق، غرب، جنوب، شمال و سایر مناطق حومه تهران صورت می گیرد. فقط کافی است برای درخواست اعزام نصاب با شماره تماس های درج شده در سایت تماس بگیرید تا همکاران ما درسریع ترین زمان ممکن و با بهترین قیمت در محل مورد نظر شما حضور یابند و تمامی خدمات مربوط به نصب فن کویل را به نحوه احسن به انجام برسانند.

انجام فرآیند نصب فن کویل توسط مجموعه ما چه مزایایی را شامل می شود؟

همانطور که در بخش های قبل اشاره شد، فن کویل ها دارای انواع متفاوتی هستند، که هر کدام از آنها به روش خاصی نصب می شوند. برای نصب و راه اندازی آنها باید از افراد متخصص و مجرب کمک بگیرید که مهارت و تجربه بالایی در این زمینه داشته باشند. مجموعه ما با بهره گیری از کادر حرفه ای و متخصص در زمینه نصب فن کویل و تعمیر و نگهداری تجهیزات تاسیساتی به صورت شبانه روزی و 24 ساعته آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

ما در شرکت راگاسرد برای آسودگی خیال شما عزیزان، مزایا و امتیازاتی را در نظر گرفته ایم که در صورت تماس شما با برای درخواست اعزام نصاب از آن ها بهره مند خواهید شد. امتیازات این سیستم به شرح زیر می باشد :

 • ارائه خدمات به صورت شبانه روزی و 24 ساعته
 • ارائه کارت گارانتی و ضمانت نامه بعد از انجام پروسه مورد نظر
 • ارائه خدمات در محل مورد نظر شما
 • امکان مشاوره با کارشناسان و متخصصین
 • ارائه خدمات در کوتاه ترین زمان با بهترین قیمت
 • ارائه خدمات در 4 نقطه مختلف تهران با 4 تیم حرفه ای

چنانچه به دنبال دریافت خدمات نصب فن کویل با بهترین قیمت ها و خدمت جانبی با ضمانت هستید، با یکی از روش های موجود با ما تماس بگیرید.

avatar