نصب و راه اندازی چیلر: نصب chiller توسط شرکت فنی مهندسی

چیلرها یکی از سیستم های تهویه مطبوع هستند که در فراهم  کردن هوای خنک ساختمان طی روزهای گرم سال نقش مهمی را ایفا می کنند. خدمات راه اندازی و نصب و راه اندازی چیلر شامل مراحلی همچون؛ طراحی اولیه، پیاده کردن طرح مورد نظر و در نهایت مرحله اجرا است که باید توسط فردی انجام شود که تخصص و تجربه لازم در این زمینه را دارد. در ساخت و تولید این دستگاه از قطعات تخصصی استفاده می شود و دارای پیچیدگی هایی است که تنها توسط افراد فنی و متخصص قابل تشخیص است.

ادامه این مطلب ↶
نصب و راه اندازی چیلر: نصب chiller توسط شرکت فنی مهندسی

راه اندازی و نصب چیلر شامل چه مراحلی می شود؟

راه اندازی و نصب سیستم سرمایش مرکزی چیلر مراحلی دارد که باید توسط سرویسکاران متخصص و ماهر صورت گیرد. این مراحل شامل موارد زیر می شود:

 • مرحله اول در راه اندازی چیلر طراحی نقشه اولیه جهت مشخص کردن محل قرارگیری چیلر می باشد. در مرحله اول نصب، ابتدا طبق مساحت و فضایی که در اختیار داریم نقشه ای را طراحی می کنیم تا جای دقیق هریک از تجهیزات مانند چیلر مشخص شود. نکته مهم در این مرحله در نظر گرفتن فضای کافی و در دسترس بودن تجهیزات برای نصب و تعمیر می باشد.
 • قدم بعدی دراین پروسه حمل و انتقال چیلر به داخل محیط موتورخانه است. دقت کنید که به دلیل ابعاد و حساس بودن این سیستم ها در حین منتقل کردن آنها حتما از وسایل مناسب استفاده کنید و مراقب باشید ضربه ای به دستگاه وارد نشود.
 • مرحله سوم راه اندازی چیلر پیاده سازی و اجرای طرح ارائه شده می باشد. در این مرحله براساس نقشه ای که توسط مهندسان و تکنسین ها طراحی شده چیلر را در جای خود نصب می کنیم.
 • قدم نهایی در فرآیند نصب سیستم سرمایشی چیلر توجه به این نکته است که حتما چیلر را بر روی فونداسیون قرار دهیم. دلیل انجام اینکار جلوگیری از آسیب رسیدن و وارد شدن ضربه به دستگاه است.

چه عواملی در تعیین هزینه نصب چیلر تاثیرگذارند؟

محاسبه و تعیین هزینه نصب و راه اندازی چیلر به عوامل بسیاری مانند؛ نوع چیلر انتخابی، تعداد نیروها و طول مدت انجام پروژه و نوع کاربری و مساحت ساختمان بستگی دارد.

نوع چیلر

نوع چیلر از مهم ترین عوامل تعیین کننده در پروسه تعیین هزینه نصب این سیستم های سرمایشی است. برای مثال ممکن است هزینه نصب چیلر تراکمی در قیاس با هزینه های مرتبط با راه اندازی و راه اندازی انواع چیلر تراکمی تفاوت بسیار زیادی داشته باشد.

تعداد نیروها و طول مدت انجام پروژه

تعداد نیروهایی که برای راه اندازی چیلر به کار گرفته می شوند و همچنین مدت زمان اجرای پروژه نصب از دیگر نکات مهم در تعیین کردن قیمت این دستگاه است. طبیعی است که هر چه تعداد نیروها و طول زمان انجام پروژه بیشتر باشد، هزینه نصب و راه اندازی چیلر هم بیشتر می شود.

نوع کاربری و مساحت ساختمان

نوع کاربری و مساحت ساختمان یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در راه اندازی چیلر می باشد. واضح است که مراحل نصب در چیلرهایی که برای ساختمان های صنعتی و مجتمع های بزرگ به کار می روند با مراحل راه اندازی این سیستم ها برای ساختمان های دارای کاربری مسکونی متفاوت است. بنابراین وجود تفاوت در قیمت و هزینه نصب آنها امری منطقی است.

نصب چیلر

جدول هزینه های مراحل نصب چیلر

از آنجایی که چیلرها در دو دسته کلی؛ تراکمی و جذبی قرار می گیرند و ساختمان و اجزای سازنده هر کدام دارای ویژگی های خاصی است، روند راه اندازی هر کدام نیز با دیگری دارای تفاوت هایی است. دراین بخش جدولی تهیه کرده ایم که در آن جزئیات مراحل نصب این سیستم ها هم در نوع جذبی و هم چیلرهای تراکمی و هزینه مربوط به اجرایی کردن هر قدم را آورده ایم.

مراحل راه اندازی چیلر جذبیشروع هزینه انجام خدمات ( قیمت ها به تومان)
قدم اول: شاسی کشیاز 3000000
نصب چیلر روی شاسی ساخته شده و فونداسیوناز 2000000(بسته به ظرفیت دستگاه و تعداد طبقات)
وصل کردن ضربه گیر روی شاسیاز 1000000
اجرای لوله کشی لوله های ورودی و خروجی چیلر و کندانسوراز 500000
بررسی میزان لیتیوم برومایداز 2000000
وکیوم کردن چیلراز 1000000
انجام تست پمپ مبرد دستگاهاز 500000
راه اندازی و انجام تنظیمات مشعل گازی(در صورت شعله مستقیم بودن)از 700000
اطمینان از عملکرد فیلترهای سیستماز 500000
کار گذاشتن دودکشاز 2000000
وصل کردن تابلو برقاز 1000000
تست نهایی و بازید دوره ایهر بار بازدید 300000

همانطور که گفته شد راه انداختن چیلرهای تراکمی با انواع جذبی این سیستم ها دارای تفاوت هایی است که باعث می شود هزینه نهایی نصب این دو دستگاه در مقایسه با همدیگر متفاوت باشد. این مراحل و قیمت هر یک شامل موارد زیر می شود:

اقدامات لازم جهت راه اندازی چیلر تراکمی

 شروع هزینه اجرای مراحل(قیمت ها به تومان)

ساخت شاسی

از 3000000

نصب کردن چیلر روی فونداسیون

از 2000000 (با در نظر گرفتن اندازه ظرفیت چیلر و طبقات)

اضافه کردن ضربه گیر روی فونداسیون

از 1000000

اتصال لوله های ورودی و خروجی به چیلر و کندانسور آن

از 500000

گرفتن تست گاز و شارژ آن در صورت نیاز

از 800000

 بررسی میزان روغن

از 300000

چک کردن فیلتر کدرایور

از 200000

بررسی عملکرد پرشرسوئیچ و سنسور

از 500000

اتصال تابلو برق

از 1000000

انجام بازدیدهای دوره ای

هر بازدید 300000

نکات مهم در فرآیند نصب سیستم سرمایشی چیلر

در فرآیند راه اندازی چیلر بهتر است بعضی نکات مهم را در نظر داشته باشید. دقت کنید که به دلیل پیچیدگی و تخصصی بودن این سیستم ها مراحل نصب حتما باید به وسیله افراد حرفه ای و مجرب انجام شود.

 • استفاده از لزره گیر در فرایند راه اندازی چیلر های دارای کمپرسور دو سویه امری اجتناب ناپذیر است. دقت کنید که کمپرسور رفت و برگشت به دلیل لرزش مداوم سر و صدای بسیار زیادی را ایجاد کرده و این آلودگی صوتی می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. دلیل اصلی استفاده از لرزه گیر توسط نصاب چیلر نیز همین امر است.
 • از نکات مهم در نصب چیلر در موتورخانه درنظر گرفتن فضای آزاد برای تجهیزات است. دلیل اهمیت این نکته وجود فضای کافی برای انتقال، نصب و سرویس چیلر است که دسترسی به آن راحت و بی دردسر باشد.
 • به دلیل اینکه در اجزای سازنده چیلرها از قطعات پیچیده و حساسی استفاده شده است، حتما باید در جایی نصب شوند که توازن و استحکام داشته باشد.
 • هنگام نصب برج خنک کننده چیلر آبی دقت کنید که آن را باید در جایی قرار دهید که هوای دفع شده توسط برج مجددا به وسیله دستگاه مکش به داخل خود سیستم وارد نشود. بنابراین توصیه می شود که آنها را در فضاهایی مثل پشت بام قرار دهید.
 • اگر قرار است چند برج خنک کن چیلر در کنار هم نصب شوند، باید سرویسکاران دقت کنند که فاصله مجاز بین آنها را رعایت کنند.
 • لوله کشی صحیح از مواردی است که در تمام سیستم ها از اهمیت زیادی برخوردار است. در حین نصب کردن چیلر لوله کشی مسیر ارتباطی بین خود دستگاه، برج خنک کن، الکتروپمپ و سایر تجهیزات را برقرار می کند، به همین دلیل باید لوله کشی توسط تعمیرکار چیلر و طبق قواعد و اصول استاندارد انجام شود.
 • در حین راه اندازی چیلر باید لوله های رفت و برگشت به دستگاه را به کمک لرزه گیرها به هم متصل کنید. جهت اطمینان از عملکرد صحیح سیستم می توانید دماسنجی را برای اندازه گیری دمای آب وارد و خارج شده از برج خنک کن و اواپراتور قرار دهید.

نصب چیلر

خدمات نصب چیلر توسط مجموعه ما چه مناطقی را تحت پوشش قرار می دهد؟

تهران کلان شهری بزرگ است که مناطق زیادی را در خود جای می دهد، به دلیل گسترده بودن این نقاط نیروهای متخصص و باتجربه ما به صورت مستقر در تمام مناطق شمالی، جنوبی، شرقی و غربی آماده ارائه خدمات نصب سیستم سرمایشی چیلر به شما عزیزان می باشند. در صورت تماس با این مجموعه و ثبت درخواست اعزام نصاب، طی کوتاه ترین زمان ممکن بهترین نصاب با کمترین هزینه در محل مورد نظر شما حاضر می شود.

چرا باید نصب چیلر را به  افراد متخصص بسپاریم؟

چیلرها دستگاه هایی هستند که به صورت تخصصی و با استفاده از قطعات خاصی ساخته  می شوند و باید نصب و راه انداختن آنها را به کسانی بسپاریم که مطمئن باشیم علاوه بر شناخت کامل این سیستم های سرمایشی، تجربه و مهارت لازم برای انجام اینکار را در اختیار دارند. یکی دیگر از دلایلی که باید نصب چیلر را به افراد متخصص بسپاریم گران قیمت بودن و پیچیدگی های این دستگاه است. در صورتی که راه اندازی این سیستم های سرمایشی را به افراد مبتدی و بی تجربه بسپاریم، قطعا علاوه بر ایجاد خسارت مالی، احتمال آسیب دیدن دستگاه و ایجاد خرابی هم زیاد می شود.

ک

نصاب های مجموعه ما در نصب چه نوع چیلرهایی تخصص دارند؟

به طور کلی، فرآیند راه اندازی چیلرها را می توان به دو نوع اصلی چیلر تراکمی و چیلر جذبی تقسیم بندی کرد. نصاب ها و سرویسکاران مجرب مشغول در مجوعه ما در نصب و راه اندازی انواع مختلف چیلرها تخصص و تجربه کافی را دارند. انواع مختلف چیلر هایی که ما نصب و تعمیر می کنیم عبارت اند از:

 • چیلر جذبی آب خنک
 • چیلر جذبی هوا خنک
 • مینی چیلر
 • چیلر تراکمی
 • چیلرهای دارای انواع مختلف کمپرسورهای اسکرال، اسکرو و…

نصب چیلر

نصب چیلر در مجموعه ما با سایرین چه تفاوت هایی دارد؟

در صورت تماس با مجموعه ما جهت درخواست اعزام نصاب برای نصب سیستم سرمایشی چیلر، می توانید از خدمات و مزایای ویژه ای برخوردار شوید:

 • اعزام نصاب با کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان ممکن
 • ارائه کارت ضمانت جهت اطمینان خاطر شما عزیزان
 • امکان مشورت و بهره گیری از دانش متخصصان این حرفه
 • ارائه خدمات در تمام مناطق تهران به صورت 24 ساعته

چنانچه قصد نصب و راه اندازی چیلر را دارید، می توانید این کار را به ما بسپارید و علاوه بر دریافت خدمات با نرخ تعرفه رسمی و دریافت ضمانت از کیفیت نهایی کار اطمینان داشته باشید. فراموش نکنید که ما یک شرکت فنی و مهندسی رسمی هستیم و تمامی خدمات خود را با رعایت نکات مختلف استاندارد به انجام خواهیم رساند.

avatar