نصب کولر گازی: معرفی خدمات+ آموزش کامل نصب کولر گازی اسپلیت

اگر شما هم می خواهید سیستم کولر گازی را خودتان راه اندازی کنید، می توانید با استفاده از این راهنمای نصب، در اختیار داشتن ابزار و تجهیزات مورد نیاز و داشتن شناخت کافی از اجزا و بخش های مختلف این وسیله، این کار را انجام دهید. ما در این مطلب تمامی نکات و مراحلی را که ممکن است حین نصب کولر گازی برای شما مفید و کاربردی باشد را برایتان جمع آوری کرده ایم، با ما همراه باشید.

ضمناً در این صفحه می توانید تمامی انواع خدمات راه اندازی کولرهای گازی اسپلیت را مشاهده کنید و در صورت نیاز به نصاب، انجام این کار را به ما بسپارید.

ادامه این مطلب ↶
نصب کولر گازی: معرفی خدمات+ آموزش کامل نصب کولر گازی اسپلیت

مراحل نصب کولر گازی چگونه است ؟

از آنجایی که کولرهای گازی دارای دو بخش یونیت داخلی و یونیت خارجی هستند، نصب و راه اندازی آنها به دو بخش مجزا تشکیل می دهد. برای راه اندازی این سیستم ها ابتدا پروسه را از یونیت داخلی شروع می کنیم و بعد از اتمام این قسمت به سراغ یونیت خارجی می رویم. مراحل نصب این سیستم سرمایشی از دو بخش کلی تشکیل شده که شامل موارد زیر می شوند:

نصب پنل داخلی کولر گازی

بخش اول نصب کولر گازی : چگونگی نصب یونیت داخلی

یونیت داخلی کولر گازی بخشی از این دستگاه است که باید در محیط داخلی واحدها قرار بگیرد. نصب این یونیت تشکیل شده از چند مرحله متوالی است که عبارت اند از:

یافتن مناسب ترین محل جهت نصب یونیت داخلی کولر گازی

هنگام جستجو برای پیدا کردن محلی مناسب جهت قرارگیری یونیت داخلی لازم است در نظر داشته باشید که این محل باید حداقل به اندازه 15 سانتی متر نسبت به دو طرف و سقف دارای فضای خالی باشد. همچنین این بخش نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید باشد و دیواری که می خواهیم یونیت داخلی را روی آن قرار دهیم لازم است از استحکام و مقاومت کافی برخوردار باشد.

نکته دیگر جهت یافتن جای بهتر برای این مرحله از آموزش نصب کولر گازی این است که باید حداقل به فاصله یک متر از وسایلی نظیر؛ آنتن تلویزیون و رادیو و سیستم های به این شکل دور باشد زیرا نویزهای الکتریکی حاصل از چنین وسایلی ممکن است در نحوه عملکرد پنل داخلی اخلال ایجاد کند و نگذارد دستگاه کار خودش را به درستی انجام دهد.

در نظر داشته باشید که یکی از بهترین مکان ها برای قرار دادن یونیت داخلی، بخش های مرکزی یک واحد مثل اتاق نشیمن است که هنگام کاکرد دستگاه هوای خنک در تمامی اتاق ها به خوبی توزیع شده و جریان پیدا کند. در محیط هایی که احتمال نشتی گاز وجود دارد، به هیچ عنوان نباید یونیت داخلی را نصب کرد.

نصب کولر گازی

نصب پایه فلزی نگهدارنده پشت پنل

بعد از پیدا کردن محلی مناسب نوبت به نصب نگهدارنده یونیت روی دیوار می رسد؛ برای انجام این مرحله ابتدا باید با استفاده از ترازسنج یا متر از متوازن بودن جای نصب صفحه اطمینان حاصل کنید. در گام بعدی به ایجاد سوراخ هایی روی دیوار مورد نظر خود پرداخته و بعد از آن رول پلاک را داخل آنها قرار می دهیم. سپس به کمک پیچ و مهره پایه فلزی ای که نگهدارنده پنل است را روی دیوار محکم می کنیم.

سوراخ کردن دیوار جهت عبور لوله ها و اتصالات

گام بعدی در پروسه نصب کولر گازی، ایجاد یک سوراخ روی دیوار برای عبور لوله ها می باشد. این سوراخ باید طوری ایجاد شود که درست در وسط پایه فلزی قرار گیرد و نکته ای که در این مرحله باید به آن توجه شود در نظر گرفتن طول لوله و اندازه فاصله مسیری است که باید تا واحد خارجی طی کند.

توجه داشته باشید که قطر سوراخ ایجاد شده باید حدود 7.6 سانتی متر باشد و برای اینکه دستگاه بتواند تخلیه مناسبی داشته  باشد، لازم است شیب لوله به سمت پایین و مایل به سمت بیرونی باشد. به عنوان قدم آخر برای اتمام این مرحله باید یک فلنج که قابلیت انغطاف پذیری بالایی دارد را داخل سوراخ جایگذاری کنید.

از عملکرد صحیح اتصالات الکتریکی دستگاه اطمینان حاصل کنید

برای اطمینان از عملکرد صحیح دستگاه باید اتصالات الکتریکی تعبیه شده در آن را چک کنید. جهت انجام این کار می توانید درپوش نصب شده جلوی پنل داخلی را از جای خود برداشته سپس تمامی اتصالات را بررسی کنید و مطمئن شوید که درست کار می کنند.

گام بعدی در نصب کولر گازی : اتصال کابل ها و لوله ها

کاری که در این مرحله باید کنید، اجرای لوله کشی از یونیت داخلی و سوراخ ایجاد شده روی دیوار به سمت یونیت خارجی است. برای عملی کردن این مرحله باید لوله تخلیه، لوله مسی و کابل برق را با چسب برق به همدیگر بچسبانید تا راحت تر بتوانند از سوراخ ایجاد شده رد شوند. لوله ها و کابل ها را از سوراخ بگذرانید و با توجه به نکات گفته شده در دفترچه راهنما دستگاه آنها را در جای خود در یونیت داخلی قرار دهید. در نظر داشته باشید که هر چه از طول لوله ها و خم شدگی آنها در طول مسیر جلوگیری کنید، در عملکرد سیستم تاثیر بهتری دارد.

نصب یونیت داخلی بر روی پایه نگهدارنده

در این مرحله که آخرین گام از نصب یونیت داخلی کولر گازی است باید واحد داخلی را با قرار دادن بر روی پایه نگهدارنده نصب کرده و محکم بودن آن در جای خود مططمئن شویم.

نصب کولر گازی

بخش دوم فرآیند نصب کولر گازی ؛ راه اندازی یونیت خارجی

یونیت خارجی که دربردارنده کندانسور است در خارج از محیط داخلی واحد قرار می گیرد. راه اندازی یونیت بیرونی کولر گازی اسپلیت شامل موارد زیر می شود که لازم است با دقت و توجه کامل انجام شوند:

انتخاب محلی مناسب جهت قرارگیری یونیت خارجی کولر گازی

اولین گام جهت نصب یونیت خارجی، در نظر گرفتن فضای مناسب برای آن است. برای انجام این مرحله لازم است در نظر داشته باشید که یونیت بیرونی باید نسبت به محیط اطراف خود چیزی به اندازه 30 سانتی متر فضای آزاد داشته باشد. از قرار دادن کندانسور در مجاورت دستگاه هایی که نویز ایجاد می کنند، خودداری کنید. نکته قابل توجه دیگر در این باره این است که یونیت بیرونی باید در محیطی قرار گیرد که در معرض بارش باران و گرد و غبار نباشد.

ساخت زیرسازی مقاوم برای جایگذاری کندانسور یونیت خارجی

مرحله بعدی در نصب کولر گازی، ساختن یک زیرساز مقاوم برای قرار دادن کندانسور است. در نظر داشته باشید که برای اینکار می توانید از بتن یا سکو استفاده کنید و باید آن را طوری قرار دهید که در فصل زمستان در صورت باریدن برف و باران از سطح بارش ها، بالاتر باشد. دقت کنید که در فرآیند نصب یونیت بیرونی حتما از همتراز و مساوی بودن سطح زیرساز بتنی اطمینان حاصل کنید زیرا در غیر این صورت کولر گازی در نحوه عملکرد خود دچار مشکل خواهد شد.

قرار دادن یونیت خارجی بر روی زیرساز بتنی

بعد از قرار دادن و تراز کردن زیرساز بتنی نوبت به جایگذاری کندانسور بر روی آن می باشد. برای اجرای این مرحله فقط باید کندانسور را با استفاده از پیچ و رولپلاک به سکو بسته و محکم کنید. جهت کاهش دادن لرزش واحد خارجی می توانید از یک قطعه پلاستیکی بهره گیرید.

اتصال سیم های برق واحد بیرونی در نصب کولر گازی اسپلیت

برای انجام این مرحله ابتدا باید درپوش روی یونیت خارجی را برداشته و بعد از آن طبق دستورالعمل ها و نکات گفته شده در دفترچه راهنمای کولر گازی، سیم ها و اتصالات برقی را وصل نمایید. جهت انجام بهتر این مرحله می توانید با استفاده از یک عدد گیره، کابل ها را ببندید.

نصب فیلتر کولر گازی

اتصال کابل ها و لوله هلی خارج شده از واحد داخلی به کندانسور یونیت خارجی

تنها کاری که لازم است در این بخش انجام دهید، متصل کردن کابل ها و لوله های خارج شده از سوراخی که روی دیوار ایجاد کردیم به محل قرارگیری آنها روی کندانسور است. دقت کنید که هر لوله را در محل صحیح خود قرار دهید.

خارج کردن و تخلیه رطوبت و هوا از مدار مبرد

در این مرحله از نصب کولر گازی، درپوش مخصوص دریچه های دو راهه و سه راهه و شیر سرویس تعبیه شده روی دستگاه را برداشته و آن را از سیستم جدا می کنیم. سپس شلنگ پمپ خلا را به سر شیر سرویس وصل کرده و پمپ را روشن می کنیم. صبر می کنیم تا پمپ به خلا مطلق 10 میلی متر جیوه برسد و در این قسمت دستگیره فشار پایین را بسته و پمپ خلا را خاموش می کنیم. بعد از خاموش کردن پمپ، سرپوش دریچه ها و شیر سرویس را مجددا در سر جای خود می بندیم و احتمال وجود هرگونه نشتی را بررسی می کنیم.

ثابت کردن لوله ها روی دیوار به کمک گیره

برای اینکه از تکان خوردن و جابجا شدن لوله ها روی دیوار جلوگیری کنیم، آنها را به کمک گیره به دیوار بسته و در جای خودشان فیکس می کنیم. جهت اطلاع از دانستن فاصله مناسب بین نصب گیره ها می توانید به دفترچه راهنمای محصول مراجعه کنید.

پر کردن محیط اطراف سوراخ لوله ها با فوم پلی اورتان

در این مرحله برای اینکه از نفوذ و وارد شدن هوای گرم و حشرات ریز از محیط اطراف محل رد شدن لوله جلوگیری کنیم، باید با استفاده از فوم پلی اورتان این بخش را کاملا بپوشانیم. پیش از اینکه اقدام بخه روشن کردن کولر گازی کنید باید منتظر بمانید تا فوم به طور کامل خشک شود.

مرحله نهایی نصب کولر گازی : روشن کردن دستگاه

مرحله آخر در پروسه راه اندازی کولر گازی، روشن کردن دستگاه به وسیله ریموت است. توجه داشته باشید که بعد از روشن کردن کولر گازی باید حدود 5 دقیقه صبر کنید تا هوای مطبوع با دمای مورد نظرتان در محیط پخش شود.

نصب کولر گازی

آیا خودتان به تنهایی می توانید مراحل نصب کولر گازی را انجام دهید ؟

با توجه به اینکه در این مطلب تمامی مراحل و نکات لازم در پروسه نصب کولر گازی اسپلیت گفته شده است، اما باید بدانید که در صورتی می توانید این کار را خودتان به تنهایی و بدون نیاز به نصاب متخصص انجام دهید که علاوه بر داشتن شناخت کافی روی اجزا و قطعات دستگاه، برخی تجهیزات و ابزار مورد نیاز برای نصب این سیستم ها را در اختیار داشته باشید. در غیر این صورت پیشنهاد ما به شما این است حتما از نصاب باتجربه و حرفه ای بهره گیرید.

نصب کولر گازی در مجموعه ما دارای چه مزایایی است ؟

مجموعه ما برای حفظ رضایت و آسایش خاطر شما در صورت درخواست اعزام نصاب کولر گازی امتیازهایی را در نظر گرفته است که به شرح زیر است :

  • اعزام بهترین نصاب های کولر گازی
  • امکان بهره گیری از مشاوره و نظر افراد متخصص و مجرب
  • ارائه کارت ضمانت سه ماهه
  • ارائه خدمات در تمام نقاط تهران به صورت 24 ساعته

جهت برقراری ارتباط و ثبت درخواست خود از مجموعه ما می توانید از دو روش تماس تلفنی و پر کردن فرم درخواست موجود در صفحه وب سایت اقدام نمایید. بعد از ارسال درخواست شما، کارشناسان ما آن را بررسی و نزدیک ترین نصاب را با در نظر گرفتن کم ترین هزینه برای نصب کولر گازی به محل مورد نظرتان اعزام می کنند.

avatar