علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری و ایستاده

هنوز هم در بسیاری از ساختمان‌ها از آبگرمکن برای فراهم ساختن آبگرم مورد نیاز جهت شستشو استفاده می شود؛ اما استفاده از این سیستم گرمایشی یک مشکل اساسی یعنی افت فشار آبگرمکن را به همراه دارد. در این مطلب علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری و ایستاده را مورد بررسی قرار داده و روش‌های رفع آن را به شما معرفی می‌کنیم.

چنانچه به دنبال یک تعمیرکار آبگرمکن هستید، می‌توانید با لمس دکمه زیر در تلفن همراه خود با تماس بگیرید و اگر می‌خواهید از روش‌های رفع این مشکل آگاه شوید، توصیه می‌شود این مطلب را تا انتها بخوانید.
تماس(02155957723)

اولین گام، کشف علت اصلی افت فشار آبگرمکن

افت فشار آبگرمکن می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. در واقع علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری و زمینی می‌تواند به دلیل وجود یک یا چند مشکل از مشکلات زیر رخ دهد:

 • کم بودن فشار کلی آب ساختمان
 • رسوب گرفتن آبگرمکن
 • رسوب گرفتن فیلترها
 • مشکل در سیستم لوله کشی آب ساختمان

رفع مشکل افت فشار آبگرمکن

کم بودن فشار کلی آب ساختمان

ییکی از اصلی ترین دلایل کم بودن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری و ایستاده کم بودن فشار کلی آب سرد در ساختمان است. مشکلاتی مانند کوچک بودن قطر انشعاب نسبت به تعداد واحدها و یا حتی خرابی در پمپ آبرسانی می‌تواند به کاهش دائمی فشار آب در ساختمان ختم شود.

رسوب گرفتن دیگ آبگرمکن و یا فیلتر آبگرم

رسوب گرفتن قطعات مختلف آبگرمکن در مسیر حرکت آب می‌تواند جریان آب را با اختلال مواجه کرده و به مشکلات کاهش فشار ختم شود.

مشکل در ساختار سیستم لوله کشی ساختمان

یکی دیگر از علت‌های کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری و ایستاده مشکلات ساختاری در لوله کشی ساختمان است. مناسب نبودن لوله کشی ساختمان می‌تواند بسیار دردسر ساز باشد و شما را با مشکلات زیادی روبرو کند که افت فشار آبگرمکن تنها یکی از آن‌ها است.

اصلی‌ترین علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری

امروزه استفاده از آبگرمکن‌های دیواری به مراتب بیشتر از آبگرمکن زمینی یا ایستاده است. اصلی‌ترین علت افت فشار اب گرم در ابگرمکن دیواری، جرم گرفتن مسیر آب در دیگ آبگرمکن می‌باشد. البته ممکن است علت کم بودن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری یکی دیگر از عوامل ذکر شده نیز باشد. با این وجود چنانچه با مشکل افت فشار آبگرمکن مواجه شدید، پیش از هر چیزی باید به بررسی احتمال رسوب گرفتن آبگرمکن بپردازید، به ویژه اگر در منطقه‌ای سکونت دارید که آب سنگینی دارد.

کم شدن فشار آب گرم تنها در حمام نشانه چیست؟

ممکن است این را تجربه کرده باشید که فشار آب گرم در ساختمان شما به طور کلی افت نکرده باشد و تنها در زمان استفاده از دوش حمام با مشکل کم بودن فشار آب آبگرمکن مواجه شده باشید. در چنین مواردی به احتمال زیاد، علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری، مشکلات موجود در شیر حمام و یا علمک و یا سری دوش حمام است.

برای رفع این مشکل در اولین گام باید سری دوش حمام را باز کرده و در صورت وجود املاح و آهک آن را تمیز کنید. چنانچه پس از این کار مشکل همچنان به قوت خود باقی بود، توصیه می‌شود از یک سری دوش حمام نو استفاده نمایید. چنانچه حتی با این روش نیز مشکلاتان رفع نشد، برای افزایش فشار آبگرمکن در زمان استفاده از دوش، باید یک پمپ تقویت فشار دوش حمام استفاده کنید که با استفاده از انرژی مکانیکی تنها در زمان استفاده از حمام فشار آب را تقویت می‌کند.

کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری

روش‌هایی برای مقابله با کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری

هنگامی که علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری یا ایستاده را کشف کردید، می‌توانید با کمک یک تعمیرکار ماهر به رفع آن بپردازید. اصلی‌ترین دلیل توصیه برای درخواست تعمیرکار آبگرمکن، وجود خطرات احتمالی در برخی از شیوه‌های رفع مشکل مانند اسید شویی دیگ آبگرمکن دیواری به منظور جرمگیری است. استفاده از روش‌های زیر می تواند به صورت موقتی مشکل شما را حل کرده و به افزایش فشار آبگرمکن ختم شود.

 1. اگر در مناظقی با آب دارای املاح زندگی می کنید، بهتر است از آبگرمکن دیواری مناسب فشار آب کم استفاده کنید.
 2. اگر لوله کشی ساختمان علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری شما است، بهتر است لوله کشی را با لوله های روکار پی وی سی جایگزین کنید.
 3. چنانچه فشار کلی آب ساختمان کم است، به کمک یک متخصص لوله کش آب ساختمان، به نصب پمپ آب پرداخته و یا در صورت وجود پمپ و عدم کارکرد صحیح از خدمات تعمیر پمپ استفاده کنید.
 4. در هنگام استفاده از آب گرم تا حد ممکن شیرهای آب سایر بخش‌های خانه را باز نکنید.
 5. برای جلوگیری از بروز مجدد مشکل، حتماً از سختی گیر آب استفاده کنید.
 6. به صورت دوره‌ای و در بازه‌های زمانی مشخص فیلترهای آبگرمکن را تعویض کنید.
 7. هر چند ماه یکبار، آبگرمکن دیواری خود را رسوب زدایی کنید.

رفع مشکل کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن با راگاسرد

ما در راگاسرد، خدمات مختلفی را در زمینه تاسیسات به شما عزیزان ارائه می‌دهیم که تعمیرات آبگرمکن یکی از آن‌ها است. اگر به تازگی با افت فشار آبگرمکن منزل خود هستید و می‌خواهید با کشف علت کم شدن فشار آب گرم در آبگرمکن دیواری و ایستاده به رفع آن بپردازید، می‌توانید این کار را به متخصصین راگاسرد واگذار کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

avatar